83 promil alkollüydü! ‘Keşke ben ölseydim’

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir 8. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmaya, esir sanık Bekir Karaaslan, Bürge Yolbilir’in babası Eyüp Yolbilir, kazada yaralanan kuzen M.G’nin babası, genç kızın yakınları, arkadaşları ve tarafların avukatları katıldı.

Kazaya ilişkin mahkemeye ulaşan Adli Tıp raporunda, sürücünün alkollü vasıta kullandığı, kanun ve yönetmelikte müsaade edilen hız sınırlarının epeyce üstünde seyrettiği, kırmızı ışıkta geçtiği ve Bürge Yolbilir’e tedbirsizce ve fark etmeden çarparak kazaya sebebiyet verdiği belirtildi.

‘KEŞKE BEN ÖLSEYDİM’

Raporda keza sanığın dikkat ve özen yükümlülüğüne tutarsız hareketleri ile tek ve asli kusurlu olduğu, Bürge Yolbilir’in ise hatasız olduğu kaydedildi.

Söz alan sanık Karaaslan, fazla pişman olduğunu açıklama ederek, “Trafik ışıklarını ve yayaları görmedim. Keşke böyle bir şey olmasaydı, keşke ben ölseydim. Kimse 17 yaşındaki gencecik bir kızı öldürmek istemez.” dedi.

Cumhuriyet savcısı, sanığın, şehir halkı içerisindeki hız güvenliği limitinin çok üzerinde olduğunun anlaşıldığı, araçlara kırmızı ışık yanarken geçtiği, kazadan saatler sonradan alınan rapora tarafından 83 promil alkollü olduğunun saptama edildiği ve kaza uygun fren izini gösterir bir bulgunun olmadığını aktardı.

‘ÖLDÜRÜP KAÇMAYI TERCİH EDİYOR, PİŞMAN DEĞİLDİR’

Mütalaa veren iddia makamı, Karaaslan’ın, “olursa olsun” diyerek maktulün ölümüne, mağdurun da yaralanmasına sebebiyet verdiğini savunarak, sanığın “olası kastla öldürmek”, mağdur M.G’ye karşı ise “muhtemel kastla zarar vermek” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Müşteki avukatı Mehmet Bostancı ise sanığın Bürge’ye çarptıktan daha sonra yoluna devam ettiğini anımsatarak “Öldürüp kaçmayı seçim ediyor. Pişman değildir. Ardından yardım etmediğinin, gerçekte bir pişmanlık duymadığının göz önüne alınmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Müşteki avukatı Murat Kaplan da sanığın geçmiş sabıkalarının da göz önünde bulundurulmasını istek etti.

Her Yerde laf alan davalı Karaaslan, “Görmedim. Keşke ben ölseydim. Böyle bir acıyı yaşatmak istemezdim. pişmanlık çekiyorum.” ifadelerini kullandı.

Davalı avukatı, mütalaaya karşı savunma yerine getirmek üzere süre başvurusunda bulundu.

Duruşma heyeti, Karaaslan’ın tutukluluk halinin devamını ve davalı avukatına vakit verilmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

DURUM

Bürge Yolbilir (17), 27 Nisan’da Emrez Mahallesi Akçay Caddesi’ndeki yaya geçidinden geçtiği sırada hafif ticari aracın çarpması sonucu hayatını kaybetmiş, 15 yaşındaki kuzeni M.G. hafif yaralanmıştı.

Kaza yerinden kaçan şoför Bekir Karaaslan düşen plakadan yola çıkılarak polis ekiplerince kısa sürede yakalanmış, olaydan 1 saat 42 dakika daha sonra yapılan alkol muayenesinde sürücünün 83 promil alkollü olduğu saptama edilmişti.

Tutuklanan şoför hakkında, “taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına niçin olma” suçundan iddianame hazırlanmıştı. (AA)

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir