ABD’li Araştırmacılara Göre Kalsiyumun Dağıtımı Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir

image_6634c7fd0dc4c
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırma Sonuçları ve Bulguları

ABD’li araştırmacılar, 36.164 yetişkinin kalsiyum tüketimini analiz etti ve kalsiyumun kahvaltı ve akşam yemeği arasında dengeli bir şekilde dağıtılmasının kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını belirtti.

BMC Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, akşam yemeğinde kalsiyum alımını %5 azaltmak ve kahvaltıda alımını %5 artırmak, kardiyovasküler riskini %6 oranında azaltıyor. Araştırmacılar, kalsiyumun kan lipitlerini, yağ kütlesini ve kan basıncını düzeltebileceğini vurguladı.

Kalsiyumun Önemi ve Kaynakları

Kalsiyum, dünya genelinde ölümlerin önde gelen nedeni olan kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltabilir. Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bazı balıklarda bol miktarda bulunan kalsiyum, vücut için hayati bir mineraldir.

Araştırmaya göre, kalsiyumun emilimi vücudun 24 saatlik biyolojik saatiyle ilişkilidir. Paratiroid hormonu gibi bazı hormonların gündüz saatlerinde yüksek olması nedeniyle kalsiyum emiliminin gün içinde artabileceği belirtiliyor.

Kalsiyum Tüketim Önerileri

Mayo Clinic’e göre, erkeklerin ve kadınların günlük kalsiyum tüketim miktarları yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Yetişkinlerin kalsiyum tüketiminde önerilen miktarlara uyması önemlidir.

Önerilen günlük kalsiyum alımı: 19-70 yaş arası erkekler ve 19-50 yaş arası kadınlar için 1.000 mg, 71 yaş ve üzeri erkekler ve 51 yaş ve üzeri kadınlar için 1.200 mg olarak belirlenmiştir. Ayrıca, kalsiyum için önerilen üst limit de dikkate alınmalıdır.

Kalsiyum Kaynakları ve Beslenme Önerileri

San Francisco Health Üniversitesi’ne göre, süt, ıspanak ve sardalya gibi besinler kalsiyum açısından zengin kaynaklardır. Dengeli bir beslenme planıyla kalsiyum ihtiyacının karşılanabileceği belirtilmektedir.

Uzmanlar, bitkisel besinlerin, kabuklu yemişlerin, tohumların ve bazen süt ürünlerinin tüketilmesiyle kalsiyum ihtiyacının genellikle karşılanabileceğini ifade etmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver