ABD’nin eski BM Temsilcisi Haley: BM’nin kaderi değişime bağlı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haley, Fox News televizyonunda yeni çıkan ”With All Due Respect” adlı kitabı ve gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

“BM’NİN KADERİ BUNA BAĞLI”

Dünya’nın artık BM’ye ihtiyaç duyup duymadığı sorusuna Haley, ”BM’nin kaderi, zamana ayak uydurma konusunda istekli istekli olup olmadığına bağlı. Ayrılırken BM büyükelçilerine ve BM Genel Sekreteri’ne bunu söyledim.” yanıtı verdi.

Haley’nin kitabında, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve eski Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’e yönelik iddiaları ise dikkati çekti.

Kitabında Haley, Tillerson ve Kelly’nin kendisinden ”ülkeyi kurtarmak” için Trump’a karşı bazı kararlarında ”direnmesini” istediklerini ve üst düzey bu iki yetkilinin Trump’ın ”kuyusunu kazmaya” çalıştıklarını iddia etti.

ERDOĞAN BM KÜRSÜSÜNDEN ELEŞTİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yıllarca BM’nin yapısının değiştirilmesi gerektiğini “Dünya beşten büyüktür” sözleriyle eleştirmişti. Erdoğan geçtiğimiz Eylül ayında New York’taki Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’nda konu ile ilgili olarak şu şekilde konuşmuştu:

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR”

“Bu kürsüden yıllardır insanlığın kaderinin sınırlı sayıdaki ülkenin ihtiyarına bırakılamayacağını söylüyorum. Burada, sizlerin huzurunda tekrar ediyorum, dünya beşten büyüktür. Zihniyetimizi de kurumlarımızı da kurallarımızı da değiştirme zamanı çoktan gelmiştir.”

Tillerson ise Haley’nin kendisine yönelik söz konusu iddialarını yalanladı.

Trump yönetiminde iki yıl BM Daimi Temsilcisi olarak görev yapan Haley, Ekim 2018’de istifa edeceğini açıklamış, 2018 yılının sonunda da görevini bırakmıştı. (AA)

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir