ADS

Akıllı Telefon Batarya Ömrü Uzatma Yöntemleri

Telefon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte artık bilgisayarların yapabileceği her şeyi yapabilen akıllı telefonlar kullanabiliyoruz ancak her geçen gün yeni çıkan telefonların harcadıkları enerji miktarları da buna bağlı olarak artıyor. Enerji ihtiyacının artmasıyla telefonların ihtiyacını minimumda tutarak bataryaları olabilecek en uzun süre kullanmaya çalışmak yapılabilecek en önemli şeylerden biri haline geldi.

Bu yazıda ise akıllı telefonlarda batarya ömrünü uzatma yöntemlerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

  • Öncelikle bataryanızı koruyabilmek için kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan cihaz özelliklerini kapatmanız oldukça önemli. Cihazınızın GPS, WiFi, 4G/LTE, mobil ağ bağlantısı, bluetooth ve NFC gibi özellikleri açıkken telefonunuz bekleme konumunda olsa bile bataryanız normale göre çok daha hızlı bitecektir, eğer bunlardan biri veya birkaçı açıksa ancak kullanmıyorsanız bataryanızın daha uzun bir süre dayanması için bunları kapatmalısınız.
  • Telefonunuzun sık sık titremesi bataryanızın çok daha hızlı bitmesine neden olacaktır, bu yüzden tuşların titreşimle geri bildirim özelliğini kapatarak telefonunuzun kullanım süresini uzatabilmeniz mümkün.
  • İnternete bağlanmanız gerekiyorsa, WiFi ve mobil ağ seçenekleriniz varsa WiFi’ı seçmelisiniz. Çünkü mobil ağlar WiFi’a göre daha fazla enerji harcayarak bataryanızı daha çabuk bitirir.
  • Kullanmadığınız uygulamaları sonlandırdığınızdan emin olun. Bunun için bir task killer uygulaması kullanabilirsiniz.
  • Kullandığınız uygulamalarda reklam olmayanları tercih edin. İçeriğinde reklam barındıran uygulamalar sürekli veri alışverişi yaptıklarından fazla enerji harcanmasına sebep olurlar.
  • Ekran parlaklığını telefonunuzun ekranını rahatça görebileceğiniz minimum seviyede tutarak bataryanızın kullanım süresini uzatabilirsiniz.
  • Günümüzde akıllı telefonlarda hareketli duvar kağıtları oldukça yaygın bir biçimde kullanılıyor, hatta artık duvar kağıdı olarak ufak oyunlar bile bulabilmeniz mümkün. Ancak hareketli duvar kağıtları sabit duvar kağıtlarına göre daha fazla enerji harcıyorlar. Bataryanızı daha uzun süre kullanabilmek için hareketli duvar kağıtları kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Bataryanızı daha uzun süre kullanabilmek için birçok yöntem var, umarım burada bahsettiğimiz ipuçları sizler için de yararlı olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı