ADS

Araçta Sigara İçene Ceza Yağdı Sosyal Medya Çalkalandı

Biliyorsunuz artık araçlarda sigara içmek yasak ve cezası da var. Dün başlayan uygulamada araçlarında sigara içerken polis uygulamasına yakalanan kişilere ceza yağdı. Özellikle büyük şehirlerde adeta araçta sigara içme cezası yağdı. Dumansız Araç adıyla başlatılan uygulamada polis ekipleri bir çok noktada yaptığı uygulamada çok fazla sayıda sürücüye ceza yazdı. Bu konu sosyal medya gündeminde de kısa sürede çığ gibi büyüdü.

Türkiye’nin bir çok noktasında Dumansız Araç uygulaması kapsamında bir çok kişiye araçlarda sigara içtikleri için ceza yazıldı. Özellikle büyük şehirlerde olmak üzere ülkemizin bir çok noktasında güzergah da bulunan polisler araçlarda sigara içenleri tespit edip denetim noktalarına bildirdi ve bu kişilere ceza yazıldı. 153 Türk Lirası olan ceza tutarı sürücüler tarafından pek hoş karşılanmasa da cezalar yazıldı. Şaşkınlıkla karara tepki gösteren sürücüler farklı anlara sahne oldu. Bir uyarı da bizden uygulamalar ilk günkü gibi aynı sıklıkla devam edecek.

5 BİN 63 Sürücüye Ceza

Dün başlayan uygulamada yapılan denetimlerde tam 5 bin 63 sürücüye 153 Türk Lirası ceza uygulandı. Bu denetimler 37 bin 65 personel ile gerçekleşti.

Peki Yasa Ne Diyor ?

Araçta sigara içme yasağı hakkında nasıl bir yasa var. Sizin için bu yasağın geçtiği maddeyi yazalım. 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yer alan maddeye göre

c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere
karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında sigara içmek yasaktır.

4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yer alan bütün yasaklara göz atmak için http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4207.pdf sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medya Araçta Sigara Yasağı Hakkında Ne Dedi ?

Sosyal medyada konuya tepkiler anında geldi. Özellikle twitter’da kısa sürede binlerce paylaşım yapıldı. Bunlardan öne çıkanlar ise şu şekilde ;

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı