Aras Kargo ve Hepsiburada’dan E-ticaret’te 2021 beklentileri

Aras Kargo ve Hepsiburada'dan E-ticaret'te 2021 beklentileri
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Webrazzi’nin 2021’deki ilk online etkinliği Webrazzi E-Ticaret 2021tüm hızıyla devam ediyor. Webrazzi kurucusu ve CEO’su Arda Kutsal, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ ile ” E-ticaret’te 2021 beklentileri” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. 

5 milyon kredi kartı internetle tanıştı

Arda Kutsal oturuma “2020 yılını değerlendirir misiniz? Pandemi dönemini de kapsayacak şekilde tüketici beklentilerini nasıl yönettiniz?” sorusu ile başladı.

Tüm sektörde 3 yıl içinde gerçekleşmesi gereken dijital dönüşümün 3 ay içinde hayata geçirildiğini belirten Murat Emirdağ sözlerini şöyle devam ettirdi: “2020 yılını şekillendiren pandeminin etkisiyle, tüketici alışkanlıkları ve beklentilerinde yaşanan değişim, teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm ivme kazandırdı.

 Pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde, dijitale yönelimin devam edeceğinin bir göstergesi sayılabilecek şekilde 5 milyon kredi kartı internetle tanıştı; 2019 yılında e-ticaretin perakende içindeki payı %5 dolaylarında seyrederken, pandemiyle birlikte, 2023 yılında ulaşılması hedeflenen çift haneli rakamlara 2020’nin 3 ayında ulaşıldı.

İnsanlar pandemi dönemi öncesine kıyasla %70, bilgisayarlarıyla nerdeyse %50 oranında daha fazla vakit geçiriyor. Şu an baktığımızda dünya nüfusunun %60’a yakını; yani ortalama 4,5 milyar insan internet kullanıyor ve her geçen gün bu sayı daha da artıyor.”

Hepsiburada’nın Pandemi dönemindeki faaliyetlerini de aktaran Murat Emirdağ, Türkiye’de daha vaka görülmeden pandemi  önlemleri aldıklarını belirtti.  “Aldığımız tedbirler kapsamında; tüm siparişlerin gerekli dezenfeksiyon işlemlerinin ardından ulaşmasını sağladık. Henüz pandeminin başında, tüm Genel Merkez çalışanlarımız uzaktan çalışma modeline geçerken, operasyon ekibimiz kapsamlı sağlık ve güvenlik uygulamalarıyla çalışmalarını sürdürmeye başladı.”

Güven, kalite ve sağlık kavramlarına odaklandıklarını vurgulayan Emirdağ, 7/24 kesintisiz teslimat süreçlerini başlattıklarını hatırlattı:”E-ticarete ve sektörün lideri konumundaki markamıza arttan ilgi ve talebi, hizmet kalitemizden taviz vermeden kesintisiz hizmetimizi sürdürmek için Gebze Akıllı Operasyon Merkezi, Hepsijet Lojistik ve Hepsiexpress birimlerimizde operasyon ve dağıtım ağında görevlendirmek üzere 5.000 kişilik bir ek istihdam kararı aldık.”

Hepsilojistik ile dijital fullfilment hizmeti 

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, ilk olarak Webrazzi Eticaret’te Hepsilojistik ile tüm Türkiye’de iş ortakları dijital fullfiment hizmet sunmaya başlayacaklarını duyurdu. Böylece e-ticaret ve pandemi ile değişen ve hız kazanan lojistik sektörü, Hepsilojistik ile yeni bir döneme giriş yapacak.  

Yatırımlara hız kattıklarını ve  Diyarbakır ve Erzurum’da yeni merkezler açtıklarını duyuran Murat Emirdağ, 2020 boyunca attıkları adımları detaylandırdı: “İş ortaklarımıza, kolay ihracat modeliyle, iş ortaklarımıza birer dünya oyuncusu olma fırsatı veren Hepsiglobal, onların görünürlüklerini artırarak daha fazla müşteriye ulaşmalarına destek olan reklam platformumuz HepsiAd, sunduğu dijital ödeme çözümleri ve finansal hizmetlerle, alışveriş deneyimini güvenilir ve çok daha kolay bir hale getiren Hepsipay ile e-ticaretin çıtasını yükselten yeniliklere imza atmaya devam ederken, pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyulan, taze gıda, market ve yemek siparişi gibi günlük ihtiyaçları dakikalar içinde müşterilerimizin kapılarına ulaştıran Hepsiexpress,ve sunduğu inovasyona dayalı lojistik hizmetiyle, müşteri deneyimini mükemmelliğe taşıyan Hepsijet’in hizmet ağını geliştirmek için yatırımlarımızı sürdürdük.

Ayrıca Hepsimat ile müşterilerimize kargolarını evleri dışındaki yüzlerce sabit lokasyondaki marka ve esnaftan teslim alma imkanı sağlayarak e-ticarette kargo teslimatı ile ilgili yaşanan aksaklıkları en aza indirdik.Dünyada bir ilk olan Randevulu Kolay İade ile müşterilerimize evlerinin konforunda sağladığımız iade hizmeti ile güvenli bir alışveriş deneyimi sunduk.”

Ayyarkın: Günde 8 milyon kapı çalıyoruz

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ise yüzde 15’lik artışların, zirve (peak) sezonunda konuşulur olduğunu belirtti. Ayyarkın, sektörün e-ticaret ve pandemi etkisiyle 2 haneli rakamlardan 3 haneli rakamlara geldiğini söyledi.  

Ayyarkın, paket teslimatında pnormalde günlük 4 milyon olan teslimat sayısının zirve döneminde günlük 5 milyon hacme ulaştığını açıkladı. Teslimat ve toplama ile birlikte “toplamda günde 8 milyon kapı çalınıyor” dedi.  

Hem sektörün hem de Aras Kargo’nun büyüdüğünü belirten 2019’un son çeyreğindeki kampanyalarla arz talep dengesinin değiştiğini açıkladı. Sektörün 3 kattan fazla büyüdüğünü de sözlerine ekledi.  

Aras Kargo 2020’de 300 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptı

Ayyarkın, e-ticaretin etkisi ile artan talebi karşılamakta, otomasyon teknolojileri ve dijitalleşmeye yöneldiklerini de aktardı. Utku Ayyarkın “bu süreçte toplamda 3 farklı alana 300 milyon TL’nin üstünde yatırım yaptık” dedi.  Bu 3 farklı alanın Transfer merkezleri, müşteri entegrasyonu ve harita altyapısı ve müşteri memnuniyeti olduğunu belirtti. 1.3 milyon müşteriye hizmet verebilen transfer merkezlerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa metropollerinde güçlendirdiklerini ve saatlık kapasiteyi 6 milyona taşıdıklarını aktardı. Ayyarkın, “Yeni 5 milyon müşteri ile birlikte müşteri entegrasyonu ve harita alt yapısı değişti” dedi. Müşteri memnuniyeti için ise self servis uygulamaları ile daha hızlı ulaşıma odaklandıklarını açıkladı. 

2021’de Hepsiburada Hiperkişiselleştirme ve Süper Uygulama vizyonuna odaklanacak 

Arda Kutsal, konuşmacılara “2021 yılında ajandanızda neler var? Tüketicilerin hayatını hızlandıracak ne gibi yatırım, özellikler geliyor?” sorusunu yöneltti. 

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ  Her zaman deneyime önem verdiklerini vurgularken Hiperkişiselleştirme (Hyperpersonalisation) ile kullanıcılara daha yerel kendine has ve özel bir deneyim yaşatacaklarını açıkladı.  Süper Uygulama vizyonunu devam ettirmenin 2021 haritasındaki öncelikler arasında yer aldığını şu sözlerle aktardı: “Hindistan’ın batısıyla Almanya’nın doğusu arasında kalan geniş coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olma hedefimiz doğrultusunda, İstanbul’dan 4 saat uçak mesafesinde yer alan 1 milyar müşteriye hitap edecek dev bir ekosistem olma amacıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 

2021 yılında bölgenin lider “süper uygulaması” olma vizyonuyla dev adımlar atarak, Hepsimat ve Hepsijet gibi yeni dikeyler de dahil olmak üzere üst seviye hizmet kalitemizle çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin markamızı her gördüğünde “iyi ki varsın Hepsiburada” demeleri için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Emirdağ 2021’de atacakları adımları şöyle özetledi:

Hepsiburada olarak, 2021 yılında da müşteri deneyimini merkeze alan bir felsefeyle, hizmet kalitemizi daha da ileriye taşıyan ürün ve hizmetler geliştirmek için yeni yatırımlarımlar ve işbirlikleriyle, sektörün ilklerine imza atmaya devam edeceğiz. 

Hepsiburada olarak, Silikon Vadisi ile Kapalı Çarşı kültürünü birleştiren, veri ile tecrübeyi harmanlayan ekibimizle, tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışmaya devam ediyoruz. Kadın girişimcilere ve kobilere çözümler getireceğiz. 

Hedefimiz; bu topraklardan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikâyesi çıkararak ülkemizi gururlandırmak.

Aras Kargo 2020’yi yüzde 65’in üzerinde büyüme ile kapattı

Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ise  aras kargonun 2020’yi %65’in üzerinde büyüme ile kapattığını açıkladık. 2021’de aynı oranla büyüme  beklediklerini belirtirken, operasyonlarında güven, hız ve kapasite artışı yaşanacağını ifade etti. 2021’de alternatif iş modelleri geliştireceklerini ve Avrupa’da da gördüğümüz üzere “her şey dahil” prensibiyle alternatif dağıtım modelleriyle ilerleyeceklerini açıkladı.

Kargo sektöründe kilitli dolap dönemi başlıyor 

Aynı şekilde optimizasyon planlamasına ağırlık vereceklerini duyuran Ayyarkın: “İstanbuldaki Hub operasyonunu yeniden tasarlıyoruz.” dedi.  Devlet tarafından sunulan destek ve katkıları da aktaran Ayyarkın yeni regülasyonlarla ile kilitli dolapların kullanılmaya başlanacağını ve 7/24 teslimat ve iadelerin esnek bir yapıya kavuşacağını da açıkladı. 

2021 için 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım paketi beklediklerini belirten Ayyarkın 2021 planlarını açıkladı:

“Biz bir operasyon şirketiyiz ama hepimiz veriyi yönetiyoruz. Kuryelerin hayatını ve yolculuğunu merkezden yönetmek, zamanlama ve teslimat açısından yeni köprüler kurmak önemli. 2021’de Aras Kargo’yu uluslararası arenada göreceksiniz.”

Bu Yazıya Tepki Ver