Beyaz Saray, Türkiye’nin ICJ’deki İsrail’e Karşı Müdahil Olma Kararını Değerlendirdi

image_66347f13e3c9f
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

John Kirby: Türkiye’nin Müdahil Olma Kararı İlişkilerimizi Zedelemez

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Danışmanı John Kirby, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ) İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına Türkiye’nin müdahil olma kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kirby, Türkiye’nin bu karara ilişkin farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen, bu durumun NATO müttefiki Türkiye ile ilişkileri zedelemediğini vurguladı.

ABD, Türkiye’nin Kararına Saygı Duyuyor

John Kirby, “Bu konuda olduğu gibi bazı konularda aynı fikirde olmayabiliriz ama yine de müttefikimize değer veriyoruz” diyerek Türkiye’nin ICJ davasına müdahil olma kararına saygı duyduklarını belirtti. ABD’li yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretini ertelemesiyle ilgili ise herhangi bir yorum yapmadı.

Beyaz Saray’dan Erdoğan Ziyareti Açıklaması

Erdoğan’ın olası Beyaz Saray ziyaretini ertelemesi haberlerinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılıklı olarak uygun bir zamanda Beyaz Saray’da ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok” denildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli ise, “Cumhurbaşkanımızın 9 Mayıs günü ABD’ye yapması planlanan ziyaret, programların uyuşmaması nedeniyle, her iki taraf için uygun olacak ileri bir tarihe ertelenmiştir. Türkiye ve ABD arasında üst düzey diyalog devam edecektir” açıklamasını yapmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver