Bilimin Kanıtladığı Hızlı İngilizce Öğrenme Teknikleri

3
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngilizce öğrenmek, sadece günlük hayatımıza göre değil; aynı zamanda bilime göre de, öğrenmesinin hızlı yolları olan bir dildir. Bilime göre daha hızlı İngilizce nasıl öğrenilir konusunda da bunlardan söz edeceğiz. Bilim ele alındığı zaman, aynı zamanda da bu konu İngilizce ile pekiştiği zaman, çok daha fazla merak konusu oluyor. Dolayısıyla, özellikle de son zamanlarda daha hızlı İngilizce öğrenmek, en merak edilen konulardan birisi olmaya başladı. Eğer sizlerde, hala İngilizce öğrenmek konusunda bazı zorluklar yaşıyorsanız ve bu zorlukları aşmak istiyorsanız, yazımız sizlere yardımcı olacaktır.

Bolca İngilizce Dinlemelisiniz

Klasik olarak her yazı da bahsettiğimiz İngilizce dinlemek konusu, işte bilimde de sizlere kapı açacaktır. Bir şarkıyı dinlediğiniz anı düşünün. Aslında şarkının sözlerine bakmazsınız, fakat sürekli olarak o şarkıyı dinlediğiniz zaman, şarkının başından sonuna kadar da ezberlediğinizi görürsünüz. İngilizce Türkçe dil çiftinde çeviri, tam olarak burada işe yaramaktadır. Her ne kadar farkında olmasanız bile, o İngilizce olarak dinlediğiniz şarkı dahi, sizlere çok şey kazandıracaktır. Burada sizin yapmanız gereken şey ise; her an dinlemeniz. Gerek şarkı gerek podcast gerek radyo, her şeyi baştan sona İngilizce olacak şekilde dinlemeye çalışın.

Müzikle Öğrenebilirsin

İngilizce öğrenme konusunda en etkili yöntemlerden birisi de, müzik ile İngilizce öğrenmeye çalışmak olacaktır. Bu demek değildir ki; şarkı dinleyin, sürekli İngilizce müzikler dinleyin. Bir ezberleme biçimi olarak, bazı şeyleri melodiler ile pekiştirin. Bu günlük hayatımızda da böyle ilerlediği için anlayabiliyoruz. Cümle çeviri her ne kadar bu durumda oldukça faydalı olsa bile, müzikle öğrenmek oldukça kalıcı olacaktır.

Sözcükler Yerine Söz Öbeklerine Odaklan

Bildiğiniz üzere Türkçe ve İngilizce, iki farklı dil olarak karşımıza çıkar. Bu durumda da cümle yapısı ya da kelimelerin kullanışının da aynı olmadığını göreceksiniz. Bu yüzden bilim, İngilizce de sözcük değil; tamamen söz öbeği öğrenmeye yatkın olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla sözcük öğrenmek yerine, o söz öbeklerini öğrenmek çok daha iyi olacaktır. “I ran around”, öbeği aslında “koştum” anlamına gelir. Fakat cümlenin sonunda “the park” kelimelerini eklersen, “parkta koştum” anlamına gelecektir. Dil çeviri tam olarak burada ihtiyaç olacaktır.

Örüntüleri Fark Ederek Öğrenmeye Çalış

Dil öğrenme konusundaki en büyük etmenlerden birisi, örüntülerin farkına varmak olacaktır. Bir dil öğrenirken, örüntülerden yardım alırsanız, o dili öğrenme süreniz de bu sayede kısalacaktır. İngilizce üzerindeki hem kelimeler hem yazılışları hem de dil bilgisi kuralları, oldukça yoğun bir şekilde karşımıza çıkar. Bu durumda bu kuralları, bir kural olarak ezberlememeniz gerekecektir. Araların bir örüntü oluşturursanız, çok daha faydalı bir dil öğrenme yolculuğuna çıkarsınız. Türkçe İngilizce çeviri, bu noktada sizlere yardımcı olacaktır.

 

 

Sözcüklerin Çağrışımlarını Dinleyin

Sözcüklere baktığınız zaman, bazı kelimelerin Türkçe karşılıkları, sesleri ile onları çağrıştırır. Dolayısıyla sizler de bu kelimelere kulak vermelisiniz. Bu durumda sözcüklerin çağrışımlarını muhakkak dinlemelisiniz. Özellikle de günlük hayatımızda oldukça sık kullandığımız kelimeleri, muhakkak bir başka şeyle ilişkilendirilmeli ve çağrışımlarına dikkat etmelisiniz. İngilizce Türkçe çeviri yaparak daha iyi de İngilizce öğrenebilirsiniz.

Yeni Olan Sesleri Ayrı Ayrı Öğren

Günlük hayatımızda sürekli olarak bazı İngilizce kelimelere odaklanırsınız. Bunların hem nasıl telaffuz edildiğini hem de nasıl yazıldığını da oldukça iyi bilirsiniz. Bu durumda yeni bir kelime ve yeni bir ses öğrenmekte, oldukça zorlu olacaktır. Türkçeyi İngilizceye çeviri yaparak da, yeni sesleri ayrı bir şekilde öğrenin. Bu kelimelere farklı bir zaman ayırın ve üzerine de sürekli olarak bir tekrar yapın.

Bu Yazıya Tepki Ver