Bitmek Bilmeyen Kadın Enerjisi Milliyet Enerji’de

Türkiye ve dünyadaki enerji sektörüne dair gelişmeleri, sektörün önde gelen isimleriyle değerlendiren Milliyet Enerji Dergisi’nin yeni sayısında sektördeki kadınların sesine kulak veriyor ve onları kapağa taşıyor.

1648475491_Milliyet_Enerji_Mart_Kapak_1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milliyet Enerji dergisi 28 Mart Pazartesi günü yayınlanacak yeni sayısında sektörün ihtiyacı olan enerji sektörüne özel niteliklere sahip kadınların yetişmelerinden, kız çocukların teknik alanlardaki eğitimlerine kadar sektördeki daha fazla kadın çalışanın yer alması için hangi adımların atılması gerektiği ele alındı. Enerji sektöründe sektörün farklı alanlarında çalışan kadınların sesi mart sayısında okuyucularla paylaşıldı.

 

Enerji sektöründe kadın olmak

Dünya Kadınlar Günü’nün yer aldığı Mart sayısında bir “kadın başarı hikayesi” olarak Uluslararası Enerji Ajansı’nda çalışan (IAE) Merve Erdil, Türkiye’den başlayan ve şu an uluslararası enerji sektörüne yön veren bir kuruluşa uzanan kariyer yolculuğunu ve deneyimlerini paylaştı. Deloitte Türkiye’den Elif Düşmez Tek ve Ecem Aksoy Deniz ile gerçekleştirilen samimi röportajda her iki profesyonel de Türkiye enerji sektöründe kadının yerine yönelik yaptıkları araştırmanın sonuçlarını aktardı ve enerji dönüşümünün kadınlar için yarattığı yeni fırsatları anlattı. Aydem Enerji’den Zeynep Arayıcı Korzay, daha dinamik ve verimli bir enerji sektörü için daha fazla kadın çalışanın olması gerektiğine dikkat çekti. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, Kadın Gücü projesiyle erkek egemen bir alanda yarattıkları farkı anlattı. Güneş enerjisi alanında çalışan dernek Solar3GW’den Özge Özeke kadın istihdamı konusunda kalıpların kırılması için ihtiyaç duyulan yaklaşımlara dair görüşlerini paylaştı. SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi Direktörü Alkım Bağ Güllü, kadınların hem çalışan bir birey hem de anne olarak yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, sektörde daha fazla kadının sektörün gelişmesi ve güçlenmesi için yaratacağı fırsatları anlattı.

 

Küresel enerji sektöründe yepyeni dengelere neden olan Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor. Milliyet Enerji’nin Mart sayısında, enerji uzmanı, Global Resources Partnership ve Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, dünya enerji arz mimarisinin savaşla birlikte nasıl değiştiğini anlatırken, Türkiye’nin yeni döneme hazırlanması için ihtiyaç duyduğu yol haritasını paylaştı. PwC Türkiye Enerji Altyapı ve Doğal Kaynaklar Endüstri Lideri ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çolakoğlu ise Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında kamu ve özel sektör tarafından atılması gereken adımları Milliyet Enerji Dergisi okuyucuları için yorumladı.

Perspektif köşesinde Mithat Yurdakul, petrol fiyatlarının geleceğindeki belirsizlikleri yazdı. 28 Mart Pazartesi günü Milliyet Gazetesi’yle birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Enerji dergisine, dijital platformlarda Dergilik gibi uygulamalarından da erişilebilecek.

 

Bu Yazıya Tepki Ver