BM Filistin Özel Raportörü: “Gazze’deki Saldırılar Soykırımı Hatırlatıyor”

image_66405bed75be4
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Francesca Albanese, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarını Değerlendirdi

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Tunus’ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı sürdürdüğü saldırıları “insani ve demokratik değerlere yönelik açık bir meydan okuma” olarak nitelendirdi. Albanese, “Şu an Gazze’de olup bitenleri nasıl görmezden gelebiliriz? Bu bir trajedi” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Hedefi İntikam Almak

Albanese, Gazze’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, İsrail’in Gazze’de yaklaşık 15 bini çocuk olmak üzere 35 bin insanı öldürdüğünü ve bu saldırılarla aynı zamanda işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki tüm Filistinlilerden intikam almayı hedeflediğini belirtti. “Yaşananlar bir savaş değil soykırım” diyen Albanese, uluslararası topluma İsrail’in saldırılarını durdurma çağrısı yaptı.

Protestolara Destek Çağrısı

Albanese, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı dünya çapında gerçekleştirilen protestolara da değinerek, “Dünya çapında bu zulmü durdurmak için harekete geçen ve kampüslerde eylem yaparak sistemleri sarsan öğrenci hareketlerine destek olmalıyız” şeklinde konuştu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 971 Filistinli öldürüldü, 78 bin 641 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver