Borsada Yön Kararsız, Endeksler Değişkenlik Gösterdi

image_66504c565af50
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BIST 100 Endeksi 106,75 Puan Azaldı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 106,75 puan azalırken, toplam işlem hacmi 123,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi %1,67, holding endeksi ise %0,97 değer kaybetti.

Sektör Endeksleri Değişkenlik Gösterdi

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,39 ile spor olurken, en çok kaybettiren yüzde 1,87 ile madencilik sektörü oldu.

Analistlerin Değerlendirmesi

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantısına ilişkin yayımlanan tutanaklarının, politika faizinin beklenenden daha uzun bir süre yüksek seviyelerde kalabileceğine işaret etmesine rağmen, çip üreticisi Nvidia’nın rekor seviyede gelir elde ettiğini açıklamasının ardından karışık bir seyir izlendiğini belirtti.

TCMB’den Açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50’de tuttu. Banka, TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırarak, TL mevduatı destekleyici, Kur Korumalı Mevduat’ta düşüşü hızlandırıcı ve döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı adımlar attı.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Analistler, yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını belirtirken, yurt dışında ise Japonya’da enflasyon, Almanya’da büyüme, ABD’de dayanıklı mal siparişleri ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini dile getirdi. Teknik açıdan endeks kontratında 10.700 ve 10.650 puanın destek, 11.000 ve 11.200 seviyelerinin direnç konumunda olduğu ifade edildi.

Bu Yazıya Tepki Ver