Çimento fiyatları krizi: Müteahhitler boykota başladı, bazı inşaatlar durdu

Çimento fiyatları krizi: Müteahhitler boykota başladı, bazı inşaatlar durdu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, örneğine az rastlanır bir eyleme tanık oluyor. Çimento fiyatlarındaki yükselişe tepki gösteren müteahhitler, yaptıkları uyarıların ardından boykota başladı. Boykot sebebiyle inşaatların 15 gün durdurulması planlanıyor.

Çimento fiyatları krizi: Müteahhitler boykota başladı, bazı inşaatlar durdu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, çimento sektöründeki fiyat artışlarına tepki olarak 15 gün boyunca inşaatlarını durdurduklarını açıkladı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonundan (İMKON) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin stratejik sektörleri arasında başı çeken inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mamullerinin başında çimentonun olduğu belirtildi.

İnşaat sektörünün 250 alt sektörü etkilediğine işaret edilen açıklamada, burada yaşanan yüksek zamların, vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut erişimini, istihdamı ve piyasa istikrarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Çimentoya gelen zamların enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmanın çok üstünde olduğu ve kabul edilemez seviyeye ulaştığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çimento sektörünün fahiş zamları geri çekmesi yolunda verdiğimiz mücadeleye yeni zamlarla karşılık verilmiş, Türkiye inşaat sektörüne iş bırakma ve boykot dışında seçenek bırakmamıştır. Bizler de çimento sektörünün haksız ve fahiş fiyat artışlarına sessiz kalmayarak inşaatlarımızı 24 Eylül’e kadar durduruyoruz. Türkiye inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifidir, bu zamana kadar haklı çağrımıza yeteri kadar kulak vermediniz, Türkiye inşaat sektörünün haklı talepleri karşılık buluncaya kadar demokratik şartlarda, boykot kararımız sonuç alıncaya kadar yenilenerek devam edecektir.”

cimento-fiyatlari-krizi-muteahhitler-boykota-basladi-bazi-insaatlar-durdu-919677-1.

Bu eylem, Türkiye ’de sermaye sahiplerinin gerçekleştirdikleri nadir eylemlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Konfederasyon yetkilileri, önümüzdeki günlerde bir toplantı yapıp, gelişmelere göre boykotu daha erken bitirmeyi ya da uzatmayı kararlaştıracak. Boykot, 40 ilde 120 bin üyeyi kapsıyor.

Müteahhitler son bir yılda çimento fiyatlarındaki artışın yüzde 200’e yaklaştığını belirtiyor.

İMKON federasyon başkanlarının katılımıyla 2 Eylül günü yaptığı toplantıda eylem kararını ilan etmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

asdas