Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi TBMM’de Kabul Edildi

image_665843658ad0b
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığı’nın Faaliyetlerinin Güçlendirilmesi Hedefleniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi kabul edildi. Bu kanunla, Dışişleri Bakanlığı teşkilatının faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve personelinin daha donanımlı yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Vakfın Kuruluş Amacı ve Faaliyetleri

Kanun kapsamında, Ankara merkezli Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına ilişkin usul ve esaslar belirleniyor. Vakfın amaçları arasında, hizmet kalitesinin artırılması, personelin niteliklerinin geliştirilmesi ve temsil kabiliyetinin yükseltilmesi yer alıyor.

Vakfın Yetkileri ve Faaliyet Alanları

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Dışişleri Bakanlığı adına çeşitli yetkiler kullanabilecek. Bu yetkiler arasında taşınır ve taşınmaz malların alınması, kiralanması, inşa edilmesi, taşıt araçları temini, yükseköğretim kurumları kurulması gibi faaliyetler bulunuyor.

Vakfın Organları ve Yönetim Kurulu

Vakfın organları arasında mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetleme kurulu yer alacak. Mütevelli heyetinin başkanı Dışişleri Bakanı olacak ve vakfın karar organı olarak görev yapacak. Yönetim kurulu ise vakfın icra ve temsile yetkili organı olacak.

Vakfın Gelirleri ve Muafiyetler

Vakfın gelirleri bağışlar, vakfa ait malların gelirleri, seminer ve konferanslar gibi faaliyetlerden elde edilen gelirler, iktisadi işletmelerden sağlanan gelirler ve diğer kaynaklardan oluşacak. Ayrıca vakıfa yapılan bağışlar vergi avantajlarından faydalanabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver