“Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında “İş’te Otizm Çalıştayı” düzenlendi

1649057279_Eker_S__t___r__nleri_Genel_M__d__r_Yard__mc__s___Nevra_Eker
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otizmli Bireylerin Çalışabilmesi İçin İş Koçu Şart

 

“Otizmli Gençlerin Üretkenliğinin Arttırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi (OTİGED)” projesi kapsamında Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan “İş’te Otizm Çalıştayı”, 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yürütülen OTİGED projesi, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse ediliyor. Bursa İŞKUR İl Müdürlüğü’nün koordinatör olduğu projede; özel sektör, üniversite, vakıf, özel istihdam bürosu, eğitim ve danışmanlık akademisi ve yazılım firmasını temsilen Türkiye, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan olmak üzere toplamda 4 ülkeden 7 proje ortağı bulunuyor. Proje ortakları, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin üretkenliğinin artırılması ve istihdama geçişlerinin desteklenmesine yönelik iş koçluğu modelinin geliştirilmesi kapsamında bir araya getiriliyor.

Proje ortaklarının temsilcilerinden oluşan yaklaşık 80 kişinin katılımıyla düzenlenen çalıştayda; mesleki eğitim ve işe hazırlama, yasal düzenlemeler ve sosyal politika, kurumlar arası iş birlikleri, sektörel istihdam, işe yerleştirme ve izleme, istihdamın önündeki engeller ve sürdürülebilir istihdam politikaları konu başlıklarına ilişkin tartışmalar yürütülürken, güncel çalışmalar ve ülke uygulamaları da paylaşıldı. OTİGED projesinin otizmli bireylerin hayatına katacağı değerler ve bu alana sunacağı katkılar, çalıştay boyunca tüm konuşmacılar ve katılımcılar tarafından ifade edildi.

“Fabrikamızda istihdam ettiğimiz 10 otizmli gencin, Türkiye’deki binlerce otizmli birey için bir umut kaynağı olmasını istiyoruz”

“Otizmli Bireylerin Üretkenliğinin Arttırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi” Erasmus+ projesinin ortaklarından biri olan Eker Süt Ürünleri markası da çalıştayda yerini aldı. Çalıştayın açılış konuşmalarından birini yapan Eker Süt Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, 2018 yılından bu yana Tohum Otizm Vakfı’nın iş birliğiyle yürüttükleri “Otizmli Bireyler İş Gücünde” projesini hakkında bilgiler verdi. İş ve yaşam koçlarının desteği ile Eker Fabrikası’nda 10 otizmli bireyi istihdam ettiklerini belirten Nevra Eker, şunları söyledi: “Otizmli bireylerle çalışmak ilk başta çok zor zannedilebilir fakat gerekli ön çalışmaları yaptıktan ve gerekli eğitimleri verdikten sonra çok başarılı sonuçlar almanın mümkün olduğunu görüyorsunuz. Eker olarak, başka kurumların da örnek alarak uygulamak isteyebileceği başarılı bir model oluşturmak üzere yola çıktık. Çünkü en önemli hedeflerimizden biri, projeyi sadece yapmak değil aynı zamanda yaygınlaşmasını sağlamak. İŞKUR’la yaptığımız çalıştay bu amacımızın değerli bir parçasını oluşturuyor. Fabrikamızda istihdam ettiğimiz 10 otizmli gencin, Türkiye’deki binlerce otizmli birey için bir umut kaynağı olmasını istiyoruz.”

 

“İş koçu ihtiyacı karşılanabilirse, projenin yaygınlaşması ve başarısı daha kolay olacak”

Konuşmasında, otizmli bireylerin istihdam sürecinde iş koçlarının önemine değinen Nevra Eker sözlerine şöyle devam etti: “Farklı özelliklere sahip olan otizmli gençlerin iş hayatına atılabilmeleri için mutlaka desteklenmeleri gerekiyor. Bu istihdam modelinde otizmli gençler en önemli desteği ise fabrika ortamında güvenli, rahat ve verimli bir şekilde çalışabilmelerini sağlayan iş koçlarından alıyor. Kamunun da katkısıyla iş koçu ihtiyacı karşılanabilirse, projenin yaygınlaşması daha kolay olacak. Hem kendi çabalarımızın bir sonucu olarak hem de Tohum Otizm Vakfı’nın desteğiyle, Türkiye’de başka işletmelerin de bu projeyi gerçekleştirmek için adım attığını görüyoruz. Bu gelişmelerin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Uyguladığımız istihdam modelinden edindiğimiz deneyimlerimizi, diğer işletmelerle paylaşmaya devam edeceğiz.”

 

“Türkiye çapındaki otizmli istihdamının yüzde 30’dan fazlasını Eker gerçekleştiriyor”

Çalıştayda bir sunum yapan Eker Süt Ürünleri İK Direktörü Ahmet Aydın Akyol, “Otizmli Bireyler İş Gücünde” istihdam modelinin detaylarını anlattı. İstihdam modelinin başlangıçtan günümüze yolculuğunu paylaşan Ahmet Aydın Akyol, Eker Fabrikası’nda 10 otizmli gencin istihdamını 4 iş koçu ve 1 süpervizörün desteği ile gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’de toplamda 30 otizmli bireyin istihdam edildiğini belirten Akyol, Eker’in 10 otizmli genci istihdam ederek Türkiye çapındaki otizmli istihdamının yüzde 30’undan fazlasını gerçekleştirdiğini ifade etti. Ahmet Aydın Akyol, daha çok otizmli gencin iş hayatına katılabilmesi için onları destekleyecek iş koçu sayısının artmasını gerektiğini ve bu konuda devlet katkısının kolaylaştırıcı rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Bu Yazıya Tepki Ver