2019 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri'nde eğitim planlaması

2019 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri'ne katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gelecek eğitim sisteminden bahsetti.

2019 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri'nde eğitim planlaması
2019 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri'nde eğitim planlaması Fırat

2019 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmeleri Ankara'da gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görüşmelerde milletvekillerine sunum yaptı. 

Selçuk, eğitim bütçesine ilişkin, "Eğitim bütçemiz, 2019 yılında merkezi yönetim bütçesinin yaklaşık yüzde 17’sine denk düşecek şekilde 161 milyar 612 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu bütçe çerçevesinde Bakanlığımızın yeni dönemde oynayacağı rol, talim ve terbiyeyi Türk milletinin toplumsal bütünleşmesinin ve ortak ülküye dayalı inşasına öncülük etmekten ibaret olacaktır" dedi.

Aynı zamanda müfredatın iyileştirileceğinden bahseden Selçuk, "Müfredat, çocukların ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda esnek, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirilecektir. Zorunlu ders saatleri ve çeşitleri tüm kademelerde azaltılarak, temel derslerde derinleşilebilmesi, kişiselleştirme yapılabilmesi ve uygulama etkinliklerinin yürütülebilmesi için gereken zaman sağlanmış olacaktır. Geleceğimize yön verecek vizyonumuz, müfredatı bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşımayı hedeflerken, başarının anahtarı olarak öğretmen eğitimini, okullar arasındaki eşitsizliği asgariye indirmeyi ve sınav baskısını azaltmayı ön koşul olarak görmektedir" şeklinde konuştu. 

Eğitim alanında dijitalleşme

Başkan Selçuk, öğretim programlarının, bilgi teknolojileri destekli öğretime uyumlu hale getirilmesi suretiyle oluşturulan dijital içeriklerin, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğretmen, öğrenci ve velilere sunulduğunu belirtti. Dijital ortamların daha çok artacağını ve 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında EBA’nın içerik normları ve kalite standartları tüm muhtemel kullanım senaryolarını destekleyecek şekilde Ulusal Dijital İçerik Arşivine dönüştürüleceğini, söyledi.

"Şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde araç-gereç ihtiyacı karşılanacaktır" 

Nitelikli düzeyde erken çocuk eğitiminin önemini vurgulayarak, "Bakanlık olarak bu bilinçten hareketle; şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde araç-gereç ihtiyacı karşılanacaktır. Toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı bağlamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıflar devreye sokulacaktır" diye konuştu. 

"Özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız" 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3.290 TL ile 4.610 TL arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir. Özel öğretimde istatistiklerden de anlaşılacağı üzere nicelikle ilgili önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Buradaki bakış açımız dezavantajlı durumda olan resmi okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmektir" dedi. 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi