Balıkesir'den 27 proje TÜBİTAK finalinde yarışacak

Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğüne ait 27 proje “50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda Bursa Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazandı.

Balıkesir'den 27 proje TÜBİTAK finalinde yarışacak
Balıkesir'den 27 proje TÜBİTAK finalinde yarışacak Mehtap Erdoğan

Temel amacı gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik etmek olan ve  TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında" öğrenciler biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı, yazılım ve teknolojik tasarım alanlarında hazırladıkları özgün projeler ile yarıştı.

Özgünlük, yenilikçilik, yararlılık (örneğin ekonomik, sosyal), uygulanabilirlik, özümseme ve hakimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi kriterlere göre değerlendirilen projeler, 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde bölge finallerinde sergilenecek. 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazanan 100 projenin 27 tanesi Balıkesir Milli Eğitim müdürlüğünden çıktı.

Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız yaptığı açıklamada, "50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Bursa Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazanan 100 projenin 27 tanesinin Balıkesir'e ait olması bizler için büyük bir gurur. Bize bu gururu yaşatan tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize ve AR-GE Birimizin değerli çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Bakanımız  Ziya Selçuk’un Balıkesir’i ziyaretlerinde ifade etmiş oldukları üzere Balıkesir’in hedefi artık Türkiye ile değil dünya ile yarışmak. Zira bizim dünya ile yarışabilecek okullarımız, dünya ile yarışabilecek öğrencilerimiz var. TÜBİTAK’ta ki başarılarımız da bunun bir kanıtı: 2014-2015 eğitim-öğretim yılında TÜBİTAK'ta kabul edilen proje sayımız 4 iken; 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 13, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 21, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 17 iken bu yıl, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 27’ye çıkmıştır. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonundaki hedefler doğrultusunda eğitimde çok daha güzel başarılara imza atacağımıza, Balıkesir’i eğitimde marka bir şehir yapacağımıza yürekten inanıyorum. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, eğitimi bu şehrin birinci ve en öncelikli meselesi haline getiren Valimiz  Ersin Yazıcı'ya da bir kez daha teşekkürü bir borç biliyorum” ifadelerine yer verdi.

TÜBİTAK Balıkesir proje
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar