Dikey Geçiş Sınavı'nda 94 bin 426 kişinin puanı hesaplanmadı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 357 bin 150 kişinin girdiği 2018 Dikey Geçiş Sınavı'nda (DGS) 94 bin 426 öğrencinin sıfır çektiği açıklandı.

Dikey Geçiş Sınavı'nda 94 bin 426 kişinin puanı hesaplanmadı
Dikey Geçiş Sınavı'nda 94 bin 426 kişinin puanı hesaplanmadı Gizem Zalimalioğlu

ÖSYM tarafından 357 bin 150 kişinin girdiği 21 Temmuz 2018’de yapılan DGS sınavında uygulanan 0.5 puan uygulamasına göre 60'ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her birinden 0.5 ham puan çıkaramayan adayın DGS puanı hesaplanmayacağı maddesi sınav başvuru kılavuzunda yer alıyordu. Bu kurala göre sınava giren adayların 60'ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her ikisinde de en az 0.5 net yani bir soru çözmeleri gerekiyor. Sözel puan türünden DGS'ye giren bir kişinin yeterli soru yapsa bile puanının hesaplanması için sayısal testte de en az bir soru çözmesi gerekiyor. 

Sınava giren adayların yüzde 26'sı sıfır çekti

DGS öncesi bir çok aday 0.5 kuralının sadece DGS kılavuzunda yer aldığını ÖSYM'nin bunu duyurmadığını iddia etmişti.  Adaylar internet üzerinden imza kampanyası başlatarak 0.5 kuralının kaldırılmasını istedi. Fakat adayların gösterdiği tepki işe yaramadı kural geçerli sayıldı. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte binlerce adayın 0.5 ham puan alamadığı gerekçesiyle puanı hesaplanmadı. Buna göre sözel testten 50 net yapan bir aday sayısal testten soru çözmediği gerekçesiyle 0.5 ham puan alamadı ve puanı hesaplanmadığı için sıfır çekmiş oldu, orana vurulduğunda ise bu rakam sınava giren adayların yüzde 26'sının sıfır çektiğini gösteriyor. 

Sorunun çözümü istendi

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu,  binlerce öğrenciyi ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavı'ndaki 0.5 puanlamasının kılavuzda iki cümle ile yer aldığını, gerekli duyurunun yapılmadığını bu nedenle adayların haberi olmadığını savundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın bu sorunu çözümlendirmesi istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

ÖSYM’Den yazılı cevap geldi

Milletvekili Gergerlioğlu'nun sorusuna ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yazılı cevap verildi. ÖSYM tarafından yaptığı yazılı açıklamada 2018 yılında DGS’ye 357 bin 150 kişinin girdiğini ve bunlardan 94 bin 426 kişinin her iki testten 0.5 puanı alamadığı için DGS puanının hesaplanamadığını bildirildi.

ÖSYM verdiği cevapta başkanlık internet  sitesinde 0.5 net puan şartının duyurulduğu konusunda kesin cevap vererek şu ifadeleri kullandı, "Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 9 Mayıs 2018 tarihli toplantısında alınan ve başkanlığımız internet sayfasında 16 Mayıs 2018 tarihli duyurumuz ekinde tebliğ hükmünde olmak üzere kamuoyuna duyurulan 2018 DGS kılavuzunda yer alan 'Her iki testten  en az 0.5 ham puanı bulunmaya adayların DGS puanının hesaplanmayacağı'na dair kuralda ve bu kural gereği adayların 2018 DGS puanlarının hesaplanması'nda  mevzuata ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır." 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti