ÖSYM KPSS sınav sonucu açıklanma tarihi

7 Ekim tarihinde lise mezunlarının ter döktüğü KPSS sınavının sonuçları, ÖSYM yetkilileri tarafından ne zaman açıklanıyor? Bu zorlu sınav sonrası merak edilen tek soruya ÖSYM cevap vermedi.

ÖSYM KPSS sınav sonucu açıklanma tarihi
ÖSYM KPSS sınav sonucu açıklanma tarihi Handan Masina

ÖSYM, resmi sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih hakkında resmi bir açıklama da bulunurken, sınav kitapçıklarının yayını konusunda henüz bir söz söylemedi. Diğer sınavlar baz olarak alınırsa Çarşamba gününe kadar duyurması bekleniyor. Ayrıca ÖSYM bütün soruları yayınlayıp, yayınlamama hakkına da sahip. 

Sınav soru ve cevap anahtarı, kurumun yalnız internet sitesinden yayınlanmakta. Sınav sonuç sayfası veya ÖSYM Ais sayfalarından herhangi bir bilgi edinmek imkansız. 

SINAVLAR NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR 

Çoktan seçmeli sınavda her alan kendi içinde hesaplamaya dahil edilecektir. Her tesste, örneğin Genel Kültür’de, doğrularınızdan yanlış cevaplarınızın dörtte biri çıkarılarak ham dediğimiz puanınız bulunacak. Bu puanların ortalama ve standart sapmaları bulunarak standart puanlar belirlenecek. Eğer ki bir alanda, en az 1 ham puan yani neti bulunmayan katılımcıların puanları hesaplanmayacak. Yani puanınızı öğrenebilmek için Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının her ikisinden de en az 1 net yapmalısınız. 

Alan testlerinden alınan standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları okuşturulur. KPSS puanları içinde Gnel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin de ağırlığı 0,5 olacak. Bu oranlara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılıp ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır. 

kpss ösym sınav sonuç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu