Albayrak'tan KOBİ'lere Müjde!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak resmi twitter hesabından bazı açıklamalarda bulundu. Albayrak KOBİ'lere müjdeli haber verdi. İşte detaylar...

Albayrak'tan KOBİ'lere Müjde!
Albayrak'tan KOBİ'lere Müjde! Gizem Zalimalioğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile, "KOBİ’lerimizin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için Devlet Destekli Alacak Sigortası’nı devreye alıyoruz. 1 Ocak’ta başlayacak bu sistem, tüm KOBİ’lerimize hayırlı uğurlu olsun" müjdeli haberini verdi.

Ticari alacak sigortası başlıyor!

Alacak sigortaları KOBİ olarak nitelendirilen kurum ve kuruluşlar bu bağlamda değerlendirilecek. Bu şirketlerde başvuru tarihinden itibaren en az iki yıl önce kurulmuş olmak şartı ile Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlara sunulacak.

Müjdesi verilen büyük hizmet yeni yıl ile devreye giriyor!

Bakan Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde sinyalini verdiği büyük kolaylık sisteme geçiyor. Uygulanacak olan yeni karar ile birlikte kurulacak devlet destekli alacak sigortası havuzu ile sadece KOBİ’ler alanı refah düzeyine erecek. İç piyasada sattıkları malın bedelini tahsil edememe riski ise bu bağlamda kaybolacak. Alacaklarını sigortalatacaklar ve devlet desteği ise hasarda devreye girecek. Yeni uygulama 2019’un başında başlayacak.

Hasara karşı devlet desteği görecek vatandaş ise sevinçli, bunun yanı sıra devletin altyapısının da buna hazır olduğu aktarıldı.

Kimler başvurabilir? Sistem neyi kapsar?

Yeni ve uygulamaya hazır uygulama ticari alacak sigortası, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro ve küçük işletmeler olarak tanımlanan işletmelerden; Başvuru tarihinden itibaren en az iki yıl önce kurulan ve Merkez tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlar tarafından başvurular kabul görecek. 

Kredi – I sigortası branşında ruhsatı bulunan sigorta şirketleri alanda faaliyet göstermek isterlerse, Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi ile protokol yapmak suretiyle sisteme dahil edilecek. Sisteme katılan sigorta şirketlerinin ve aracıların uyması gereken esaslar söz konusu protokol ile belirlenecek.

Sistem kapsamında ise sadece yurt içi satışlardan oluşan ticari alacaklara teminat sağlanacak.

kobi ekonomi berat albayrak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı