Asgari ücret kararı için ilk toplantı sona erdi

Milyonlarca işçiyi ve iş vereni ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi ve hükümet, işçi, işveren arasındaki ilk diyalog tamamlandı. İkinci toplantı ise 13 Aralık'ta TİSK ev sahipliğinde yapılması planlanıyor.

Asgari ücret kararı için ilk toplantı sona erdi
Asgari ücret kararı için ilk toplantı sona erdi Gizem Zalimalioğlu

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısında açılış konuşmasını yapması ile başlayan görüşmede taraflar görüşlerini sundu. 2019 Asgari Ücret rakamının belirlenmesi adına toplanan komisyonda Yalova'dan bir kadın işçinin de toplantıya dahil olarak asgari ücretle nasıl geçindiğini, eksik ve iyi yanlarını anlattığı toplantı da ilk karar çıktı.

Çalışma Bakanı Selçuk şu konular hakkında konuştu, "2019 yılında da işçi ve işverenler başta olmak üzere daha güçlü bir ekonomik görünüme ulaşacağımıza inanıyorum. 2019'da en önemil önceliklerden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücret önemli bir sosyal politika aracı. Demokratik ortamda hakları koruyan bir sonuç çıkacaktır.Asgari ücret halen net 1603 liradır. Vergi dilimi düşüşünü önledik. Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret istihdama, yatırıma, rekabete tüm ülke ekonomisine yön verecek.Komisyon boyunca çalışanların ve devletimizin hassasiyetlerimizin gözetileceğine inanıyorum. Son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı bir rakamı açıklayacağımızı umuyorum."

2 bin TL'lik istek reddedilmişti

Kamunun sesi olan taraflardan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay yeni yıl için asgari ücrette zam isteyeceklerini belirtmişti. Türk İş rakam olarak talebini, asgari ücretin Kasım ayından itibaren 2 bin TL olmasını beklediğini söyleyerek açıklamıştı. Ancak Türk İş'in bu talebi bakanlık tarafından reddedildi. Yine bu istekle komisyona gideceğini belirten Türk İş, Genel Başkan Atalay, yaptığı açıklama ile 2019 yılı asgari ücret için 2 bin TL'nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini söyledi. Atalay, herhangi bir zammı kesinlikle görüşmeyeceklerini ve kabul etmeyeceklerini belirterek açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2,000 tl’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz.” dedi, bu açıklamaya göre Türk İş, asgari ücret tespit komisyonunda, asgari ücretin 2500 TL olması için pazarlık yapacak.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptığı açıklamada, "AGİ dahil asgari ücret 1603 lira. Asgari ücretin yetersizliği bugün herkes tarafından ifade ediliyor. Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartları dikkate alınmamaktadır. Asgari ücretli her ay artan enflasyona karşı eksik ücret almaktadır. Satın alma gücü insanların daha da gerilemektedir. Asgari ücretlinin net ücreti vergi nedeniyle eksilmektedir" dedi.

TİSK'in talebi de belli oldu

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise yaptığı açıklamada, 2019 yılında asgari ücretin 2800 TL olması gerektiğini ve komisyondaki taleplerinin bu yönde olacağını belirtti.

Tamamlanan ilk toplantının ardından devam edecek olan görüşmelerin diğeri ise 13 Aralık'ta TİSK ev sahipliğinde yapılacak. 

 

 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti