Asgari Ücrete Yüzde 37 Zam!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen üçüncü toplantıda, TÜİK temsilcileri işçi için yüzde 37 zam istedi. İşte detaylar...

Asgari Ücrete Yüzde 37 Zam!
Asgari Ücrete Yüzde 37 Zam! Gizem Zalimalioğlu

Üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda işçinin geçimini sağlayacağı maaş için çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda yapılan toplantı ve görüşmelerden ise henüz kesin bir karar çıkmamasına karşın, işçi ve işveren kesimi taraflarınca rakamlar öneriliyor. 

İşçi ne istiyor?

Toplantılar kapsamında işçi grubunu temsil etmek üzere bir işçi davet edildi. Bu anlamda işçinin nasıl ve ne kadarla geçindiğini anlatan misafir işçi dinlendi. Aynı zamanda görüşmelerden net kararın çıkmaması ve olumsuz geri dönütler alınması üzerine işçiler sokağa döküldü. Haklarını aramak için İŞKUR binası önünde eylem yaptılar. Bununla beraber istedikleri ücreti de komisyona ve yetkililere ileten işçiler, en az 2 bin TL maaş istediklerini belirttiler.

İşveren ne diyor?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen geçtiğimiz günlerde işçileri üzen haberler verdi. Başkan Önen işçi kesiminin 2 bin TL rakam önerisi üzerine umutsuz konuştu. Beklentiyi fazla yükseltmemek gerektiğine dikkat çeken Önen, devletin çıkarlarının ön planda olacağını ve buna dayalı olarak bir rakam çıkacağını dile getirdi. Aynı zamanda istedikleri ücretin ülkenin enflasyon oranları için sakıncalı olduğunu, söyledi.

Bugün itibari ile yapılan görüşmeler esnasında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK)'de bir rakam belirleyerek yetkili komisyon üyelerine aktardı. Bu fiyata göre ise TÜİK işçi için şu an bin 600 TL olan maaşa, yüzde 37 zam verilmesini öngördü. Bununla birlikte eğer gerçekleşirse oluşacak fiyatlar ise şöyle, ağır işler için 2 bin 213 TL, orta işler için bin 978,80 TL ve hafif işler için bin 841.40 TL.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinin ilk görüşmelerinde yaptığı açıklama ile işçiyi desteklemişti. Asgari ücret için 2.000 TL’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini belirtmişti.

Asgari Ücret 2019 yılı İşçi İşveren Zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı