Asgari ücrette görüşmeler son buldu, Bakanlık açıklama yaptı

2019 yılı yeni asgari ücret belirlemesi üzerine yapılan kritik görüşmeler son buldu. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada komisyonun yarın toplanacağına yer verilirken, 2019 asgari ücret zam tutarının da açıklanacağı tarih belirlendi.

Asgari ücrette görüşmeler son buldu, Bakanlık açıklama yaptı
Asgari ücrette görüşmeler son buldu, Bakanlık açıklama yaptı Gizem Zalimalioğlu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfasından yayımlanan açıklamada asgari ücret tespit komisyonunun yarın toplanacağı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek olan asgari ücret tespit komisyonu 2019 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarını belirleyecek. 

Çalışma Genel Müdürü’nün başkanlık edeceği toplantıya, İş Sağlığı Genel Müdürü veya Yardımcısı, TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi, Ticaret Bakanlığı temsilcisi ile en çok üyeye sahip işçi konfederasyonundan 5, işveren konfederasyonundan 5 üye katılacak. Açılış toplantısını ise Bakan Zümrüt Selçuk’un saat 11.00 'da yapacak.

3 ayrı panelde toplanacaklar

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayı boyunca Çalışma Genel Müdürü başkanlığında teknik çalışmalarını gerçekleştirecek. Açılış toplantısını izleyen iki hafta içinde ikinci ve üçüncü toplantı ise TÜRK-İŞ ve TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak.

Asgari Ücret'in açıklanacağı tarih ne zaman?

Komisyonun çalışmalarının sona ermesinin ardından Aralık ayının son haftasında Çalışma Bakanlığı binasında son toplantı yapılacak ve Bakan Aralık 'ın son haftasında asgari ücret zam miktarını açıklayacak. Ayrıca Asgari Ücret Komisyonu’nun  yapısında 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile esaslı bir değişiklik yapılmamış olup sadece değişen kamu kurumlarının isimleri güncellenmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Asgari ücrete ilişkin çalışmalarımızı işçilerimizin memnuniyetini ve piyasa dengelerini de göz önünde bulundurarak, sosyal taraflarla istişareye önem vererek yürüteceğiz. Gelecek hedeflerimizde daha da iyi noktada olmasını umut ettiğimiz asgari ücreti devraldığımız noktadan çok daha ileri noktaya taşıdık. 2019 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarımızın çalışan ve işverenlerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vatandaşın sesi Sendikalar olacak

Türk İş asgari ücret için masaya en az 2 bin TL 'den oturacak. Türk İş, asgari ücret için en az 2 bin TL olmasını, DİSK ise asgari ücretin en az 2800 TL olmasını isteyecek.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti