Doğal gazda rekor kırıldı

Türkiye'de günlük doğal gaz tüketiminde rekor kırıldı. Enerji ve Tabii kaynaklar bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de dün 245 milyonküpü aşkın doğal gazın tüketildiğini ve tüm zamanların rekorunun kırıldığını bildirdi.

Doğal gazda rekor kırıldı
Doğal gazda rekor kırıldı Gizem Zalimalioğlu

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Dönmez, Türkiye'de son yılların en soğuk kış aylarının yaşandığını belirtti.

"8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık." ifadelerini kullanan Dönmez, son günlerde yaşanan soğuk hava şartları sebebiyle doğal gaza talebin de rekor seviyeye ulaştığına işaret etti.

Dönmez, doğal gaz arz güvenliğini sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışının 310 milyon metreküpe çıkarıldığına dikkati çekti.

Şu anda en çok tüketim yapılan zamanlar dahil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek altyapıya sahip olunduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

"Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek. 2018'in sonunda Hakkari ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti."

Öte yandan, günlük doğal gaz tüketiminde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok il, son zamanların rekor sayılırını gördü.Rekor tüketime ulaşılan salı gününden bir gün önce Türkiye'nin doğal gaz tüketimi, 226 milyon metreküp seviyesine ulaşarak 14 Şubat 2017 tarihinde kırılan 243 milyon metreküplük günlük tüketime yaklaşmıştı. 
 

 

Doğaz gaz rekor ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı