Doğalgaz ve elektriğe yılbaşına kadar zam yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılbaşına kadar doğalgaz ve elektriğe zam olmadığını vurgulayarak, "Bu anlamda biz işte yılbaşı geldiğinde tekrar bakacağız elbette şartlar oluştuğunda, maliyetler düştüğünde bir indirim söz konusu olabilir. Ama bugünden bir şey söylemek de erken, çünkü gün gün maliyetleri etkileyen unsurlar oluşabiliyor" dedi.

Doğalgaz ve elektriğe yılbaşına kadar zam yok
Doğalgaz ve elektriğe yılbaşına kadar zam yok Fırat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, İran’a yönelik yaptırımlar ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 
"Biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri tek taraflı olarak İran’a yaptırım uygulamaya başladı ve 5 Kasım itibariyle de bunu tüm dünyayla da paylaşmış oldu. En önemli yaptırım kalemleri arasında da enerji ürünleri var. Biz öteden beri hep şunu savunduk; bu tek taraflı yaptırımların başta komşu ülkeler olmak üzere aslında bu ürünü satın alan tüm ülkelerin olumsuz etkileneceğini ifade etmiştik. İran bizim sınır komşumuz, ticaretimizin önemli bir kısmını gerçekleştirdiğimiz bir ülke. Sadece enerji ürünleri açısından değil, diğer ticaret ürünleri açısından da bu söz konusu. Başta doğalgaz olmak üzere petrolde oradan ithal ediyoruz. Doğalgaz neredeyse 2000’li yıllardan bu zamana düzenli olarak aldığımız bir ürün. Yıllık yaklaşık 10 milyar metreküplük bir doğalgaz alımımız söz konusu. Kontratımız var, kontratta zaten hala süresi 5-6 yıl olan bir süremiz var. Orada bir sıkıntı yok doğalgaz almaya devam edeceğiz. Şimdi bu yaptırımlar konusu petrolle biraz daha ilişkilendirilmiş durumda. Bildiğiniz gibi ham petrol ithalatı yapıyoruz ve burada da TÜPRAŞ söz konusu, TÜPRAŞ ithal ediyor. Geçtiğimiz yıllara bakınca yaptırımlardan sonra yaklaşık 11-12 milyon ton yıllık bir ithalatımız söz konusuydu İran’da, bu yüzde 40-45’lere denk geliyor. Yani bizim yıllık 26-27 milyon ton civarında bir petrol ithalatımız var ham petrol ithalatımız bunun yüzde 44’ü 11,5 milyon ton ediyor. Şimdi bu son muafiyetlerden sonra rakamlar resmi olarak ulaşılmadı henüz daha elimize ulaşmadı, ama müzakerelerde ortaya çıkan rakam şu; aşağı yukarı yüzde 25’ler civarında bir muafiyet söz konusu yani yüzde 75 bir kısıntı var, bu da yıllık yaklaşık 3 milyon ton demektir."

TÜPRAŞ'la görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Dönmez, doğazlgaz ve elektrik için "Yılbaşına kadar bu ürünlerde herhangi bir zam söz konusu değil. Önce maliyetler hesaplanıyor ona göre bir tarife çıkıyor. Tabi yeni ekonomi programı açıklandıktan sonra hakikaten ümit verici gelişmeler oldu, kurda bir gevşeme oldu, faizlerde eskiye göre bir düşüş var, enflasyonda gerileme söz konusu en azından aylık bazda baktığımızda bunu görebiliyoruz. Bunlar tabi maliyetleri olumlu etkileyen hususlar, ama tekrar oturup çalışmak lazım, ondan sonra belki bir şey söylemek söz konusu olabilir." dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu