İşsizlik maaşında büyük kolaylık

İşsizlik maaşı binlerce kişinin beklediği, geçimini sağladığı önemli bir uygulama fakat bazı sebeplerle ödenemiyordu. Yeni yıl ile birlikte uygulamada şartlar yeniden belirleniyor.

İşsizlik maaşında büyük kolaylık
İşsizlik maaşında büyük kolaylık Gizem Zalimalioğlu

Yıldan yıla işsizlik oranlarında artış incelemeler sonucunda gözler önüne seriliyor. 15 Ekim 2018 itibari ile ortaya konulan işsizlik rakamı 88 bin kişi artışla 3 milyon 531 bin kişiye ulaştı. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık azalış ile yüzde 19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,1 puanlık artış ile yüzde 11 olarak ortaya çıktı. Temmuz ayından Ekim ayına 0,1 artış gözle görülebilir bir orana büründü. Ülkemizde nüfusun hızlı artışı ekonomik sorunları beraberinde getirirken, işsizlik oranı da buna bağlı olarak yıldan yıla artmakta, dolayısıyla barınma, yeme, içme, giyinme ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar işsizlik maaşı beklentisi içerisinde.

Milyonlarca vatandaş işszilik maaşı bekliyor

Şimdi 3 milyon insanın hayatını idame ettirmesi için işsizlik maaşı uygulamasında pürüzlerin giderilmesi ve ödemelerin yapılması bekleniyor. İŞKUR ve devlet işbirliğiyle bu problemleri çözmeye, istihdam oranları arttırılmaya çalışılıyor. Öyle ki istihdam programlarına sayısı oldukça ciddi hedefler konularak, bu hedeflerin yakalanması ve işsizlik sorunlarına çözümünün kalıcı hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçlarda işverenler, iş arayanlar desteklendiği gibi işsiz kalan vatandaşlar da desteklenmeye devam ediyor. Uzunca sürelerdir verilen işsizlik maaşı imkanı da bu kapsamda değerlendirilebilir. Kendi rızası dışında işten ayrılan vatandaşlara, işten çıkarılmaları nedeniyle işsizlik maaşı ödemeleri de yapılıyor. Bu ödemeler için belirli şartların da taşınması gerekiyor. İşte tam da burada söz konusu olan şartlar için önemli ve işlevsel bir değişiklik daha gerçekleştirildi. 

Son 120 gün şartı kalktı

Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlar için belirlenen yeni şartlar, son 120 gün içerisindeki sigorta primlerinin kesintisiz olarak ödenmesi şartı ile başladı. Bir işe girmiş, sigortalı olarak çalışmış ancak prim ödemeleri noktasında eksiklikler bulunan vatandaşlar, ilgili madde nedeniyle bu imkandan yararlanamıyorlardı. Yapılan düzenlemeyle birlikte "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı, "hizmet akdine tabi" olarak değiştirildi ve vatandaşların bu konudaki mağduriyeti giderildi.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşına başvurular İŞKUR il ve ilçe müdürlükleri üzerinden yapılmakta. Gerekli belgelerin sağlanması ve başvurunun yapılmasıyla, eğer şartlar sağlanıyorsa işsizlik maaşı ödemeleri, sigorta priminde gözüken maaş üzerinden hesaplanarak yapılıyor. İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen vatandaşların, öncelikli olarak işten kendi istekleriyle ayrılmamış ve iş yerlerinden çıkarılmış olmaları gerekmektedir. Elbette burada kişinin görevini kötüye kullanmak, yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak gibi ek maddeler de vardır, yani kişinin kasıtlı bir kusurundan dolayı işten çıkarılmamış olması söz konusudur. Eğer kişi hatasız olduğu halde işten çıkarılmışsa, işsizlik maaşı başvurusu için diğer nokta en az 6 ay süreyle sigortalı olarak çalışmış olması. Kişi 6 ay sigorta primleri ödenerek çalışmış ise, hak talepleri noktasındaki ana maddeleri tamamlamış oluyordu. Yapılan yeni bir düzenlemeyle, hak sahibi olamayan, işsizlik maaşı alamayan bazı kişilerin mağduriyetleri ortadan kaldırıldı.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Cani Evlat Annesini Boğarak Öldürdü
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti