Köprüden Geçen Araçların Cezası Siliniyor! İşte yeni kanun...

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazetede yayımlandı. Yürürlüğe giren yasa, aracı olan vatandaşı ilgilendiriyor. Bakın o yasanın içeriği neymiş? İşte detayları...

Köprüden Geçen Araçların Cezası Siliniyor! İşte yeni kanun...
Köprüden Geçen Araçların Cezası Siliniyor! İşte yeni kanun... Gizem Zalimalioğlu

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarı olarak meclise sunuldu ve kabul gördü. Bugün itibariyle de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun aracı olan vatandaşları ilgilendiriyor. Peki, yeni değişikliğin içeriği ne? 

Cezalar siliniyor, yasak kalkıyor

Yeni gelen kanun ile birlikte köprüden geçişlere yazılan cezalar siliniyor. Araçlar bulundukları sınıf sebebiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçmeleri yasaktı. Konu ile ilgili değişikliğe gidilen kanun ile birlikte bu durum ortadan kalkıyor.

Geçişi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016'dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe yani bugüne kadar geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek. Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar 28 Şubat 2019'a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019'a kadar ret ve iade edilecek.

2019'da trafiğe zam yok

Yeni yılda ise cezalarda artış olmayacak. Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan cezalar 2019'da artırılmayacak, cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmayacak.

Borçlarını ödeyemeyenlere yeni imkan

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlulara da müjde geldi. Borçlarını yapılandıran ancak ödeme yapmayarak hakkını kaybeden borçlulara yeniden imkan tanındı.

Bu kişiler ödemeleri gereken tutarları, geç ödeme zammı ile verecek. Yani Şubat 2019'a kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecek.

köprü cezası zam resmi gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı