Rusya'dan tarihin dolar hamlesi

2018'in ikinci çeyreğinde, Rusya Merkez Bankası'nın 100 milyarlık rezervini yuan ve avroya çevirdiğini bildirdi.

Rusya'dan tarihin dolar hamlesi
Rusya'dan tarihin dolar hamlesi Gizem Zalimalioğlu

Tarihin en düşüğü:

" Yabancı Para ve Altın Varlık Yönetimi Konusundaki Faaliyetlerin Değerlendirilmesi isimli Rusya Merkez Bankasının yayımladığı raporda, ülkenin uluslarası rezervlerindeki pay dağılımının değerlendirildiği belirtildi.

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine kıyasla 24,4 puanlık düşüşle yüzde 21,9’a gerilerken, avronun payı 6,9 puanlık yükselişle yüzde 32’ye, yuan’ın payı 0,1 puanlık artışla yüzde 14,7’ye yükseltildi.

Toplam 100 milyar dolarlık rezerv avro ve yuan para birimlerine çevrildi. Böylelikle, doların Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük seviyesine gerilemiş oldu.Bir süre önce Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki petrol ve doğal gaz şirketlerinin ödemelerindeki doların payını azaltmaya yönelik planlarını yakında hükümete sunacakları belirtilmişti.Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bakanlığı ile birlikte ülke ekonomisinin " dolarsızlaştırılması" için çeşitli adımlar atılacağı, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin tarafından duyurulmuştu.

Merkez Bankası ve Rus hükümeti tarafından yönetilen döviz, para, IMF rezerv pozisyonu, altın ve diğer rezerv varlıklardan oluşan ülkenin uluslararası rezervleri, ağustos 2008'de 598 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. 

Dolar Rusya Yuan Avro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı