Uzmanlar işletmede nasıl tasarruf yapılacağını açıkladı

Hem yeni girişimler hem de eski iş yerleri için karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi elbette ki işletme giderleri yani sabit giderler. İşletme giderlerini azaltmanın yolları ise çok çeşitli olduğundan bunların en temel olanlarına değinerek biraz da olsa daha karşı bir işletmeye sahip olmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Unutmayın, pek çok yeni ve küçük işletme maalesef gereksiz harcamaların pençesinde kalıyor ve hayatına devam edemiyor.

Uzmanlar işletmede nasıl tasarruf yapılacağını açıkladı
Uzmanlar işletmede nasıl tasarruf yapılacağını açıkladı Dilan Aşar

İşletme giderlerini azaltmanın çok çeşitli yollaı olsa da uzmanlar temel olanlarını açıkladı. Çoğu işletme bu temel kuralları yapmadığı için yaşamlarına devam edemiyor. İşletmenizin hayatta kalabilmesi için bu kuralları gözden geçirmeniz gerektiği uzmanlar tarafından bildirildi. 

BAZI İŞLERİ KENDİNİZ YAPIN
İlk defa iş kuranlarda görülen en büyük sorunlardan bir tanesi, henüz işler yoğunlaşmadan bile her küçük iş için birisini işe almaktır. İlerleyen zamanlarda işler çoğaldığı zaman başınızı kaşıyacak bir vaktiniz bile olmayabilir ancak operasyonel işler için doğru ekibi kurduysanız, size zaten bu kadar çok iş kalmayacaktır. Sırf telefonlara bakacak ve size çay getirip bulaşık yıkayacak diye kendinize hemen bir asistan seçmeyin. Elbette departmanları çok işe boğmayan ancak fazla rahat da bırakmayacak çalışan adetleri de tasarrufun temel noktaları arasında. Bunun dengesi genellikle zor bulunur ve bulunamadığında çalışanların kaybedilmesi veya harcamaların artması ile sonuçlanır.
TEKNOLOJİNİN GÜCÜNDEN FAYDALANIN
Özellikle sık sık basılı belgelerle işlerin yürüdüğü şirketlerin varlığı hala bir gerçek. Fakat bilgisayarlar ve diğer teknolojik cihazlar sayesinde bu kağıt bağımlılığına son verebilir, illa ki kağıt kullanmanız gerekiyorsa geri dönüşümle elde edilmiş daha düşük kaliteli kağıtlar kullanarak bu işin içinden çıkabilirsiniz. Zira çok fazla kağıt kullanımı genellikle işletmeler için uzun vadede katlanılması zor maliyetler çıkarabiliyorlar.
FATURALARI DÜŞÜRÜN
Fotoselli musluk ve lambalar, birazcık daha düşük ortam ısısı ve üretim yapan iş yerlerinde daha verimli üretim makinelerinin kullanımı, biraz yatırım gerektirebilir ancak uzun vadede kar getirecektir. Bilhassa atölye ve fabrikalar gibi çok kişinin çalıştığı yerlerde bu tip önlemler hayat kurtarıcı olabiliyorlar. Yeni makine almak isteyenler ise illa ki sıfırını almak zorunda değiller, ikinci el ve temiz makineler ile de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
MUHASEBEYİ DÜZGÜN TUTUN
İşletme giderlerinizin neler olduğunu doğru olarak bilmezseniz, onları azaltmak için de bir fırsatınız olmaz. Pek çok şirket, şirket içi ihtiyaçlar için harcamaların kaydını düzgün tutmuyor ve nereden tasarruf yapabileceğini fark etmiyor. Patron şirketlerinde patronun sermaye ile kendi gelirini birbirinden ayırmaması ise çoğunlukla iflas ile sonlanıyor.

teknoloji işletme tasarruf
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti
Emekli emniyet müdürü dolandırıcılıktan tutuklandı
Emekli emniyet müdürü dolandırıcılıktan tutuklandı