‘Yerli Üretim Logosu’ yarından itibaren zorunlu hale gelecek

Ticaret Bakanlığı Türkiye’de üretilen yerli malların üzerine ‘yerli üretim’ yazısını yazdırmak ve piyasaya yaymak için harekete geçti. Yerli üretim logosunun kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin ardından 3 Ekim tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek.

‘Yerli Üretim Logosu’ yarından itibaren zorunlu hale gelecek
‘Yerli Üretim Logosu’ yarından itibaren zorunlu hale gelecek Handan Masina

Yerli üretimi canlandırmak ve talebi arttırmak amacı ile Ticaret Bakanlığı Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde düzenlemede bulundu. Etiketlerde malın üretim yeri, ayırt edici özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı yanında bir de üretim yeri Türkiye olan ürünle için ‘yerli üretim logosu’ da bulunacak. 15 günlük yeni etikete geçiş süreci yaşanırken yarından itibaren ‘yerli üretim logosu’ zorunlu hale gelecek. 

KOLAY GÖRÜLMESİ VE OKUNMASI TALEP EDİLDİ 

Daha önce yabancı ürünlerin logoları küçük işaret ve harflerle yazıldığı fakat vatandaşın çok fazla dikkatini çekmediği vurgulandı. Bu nedenle logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yapılacak. Logonun küçültülmesi ve büyütülmesi gereken durumlarda kurumsal kimlik kılavuzunda yer alan esaslar dikkate alınacak. 

PARA CEZASI UYGULANACAK 

‘Yerli üretim logosunun mevzuata uygun olmayan şekilde kullanılmasının tespiti halinde, etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanabilecek. Reklam kurulu tarafından reklamının yayımlandığı kuruma 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanabilecek. Ayrıca yabancı şirketler tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her türlü ürün de de yerli üretim logosu bulunmak zorunda. 

 

 

Yerli üretim logosu zorunlu para cezası
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1