Engellilerin Sinema Eserlerindeki Temsili Kamu Spotu Yayınlandı

09020222-engellisinema
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Puruli Kültür Sanat tarafından Avrupa Birliğinin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III altında gerçekleştirilen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında, engellilerin sinema eserlerindeki temsillerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan kamu spotu yayınlandı.

 

Engellilerin sinema ve TV filmlerindeki temsillerini arttırmak; belirli kalıplar dahilinde, engelleri üzerinden tanımlanan ve eksik temsillerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan video Puruli Kültür Sanat‘ın web sitesi ve sosyal medya hesaplarından izlenebilir.

 

Yayınlanan kamu spotuna ek olarak, 22 Şubat tarihinde düzenlenecek çevrim içi toplantıda; T.C. Kültür Bakanlığı, sivil toplum örgütleri, film yapımcıları meslek örgütleri, yapım şirketi temsilcileri, yapımcı ve yönetmenler ile sinema eserlerindeki engelli temsillerinin arttırılmasına, özgün temsillerin ortaya konmasına yönelik atılacak adımlar masaya yatırılarak tarafların fikir alış verişi yapmaları hedefleniyor. Çevrim içi toplantının ardından, 12 ve 13 Mart tarihlerinde, sinema eserlerinde tek tipleştirilen engelli temsillerinin önüne geçebilmek, farklı temsilleri izleyici ile buluşturabilmek amacıyla başrolünde engelli kişi ya da kişilerin bulunduğu bir kısa film seçkisinin erişilebilir, çevrim içi gösterimi yapılacak. 

 

Bu yıl Nisan ayında başlayan Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi, 15 aylık uygulama dönemi boyunca sinema ve erişilebilirlik alanında çalışan tarafları bir araya getirerek bir diyalog zemini oluşturmayı, sinemaya erişimin önündeki engelleri tanımlamayı, bu engellerin nasıl bertaraf edilebileceği üzerine ilgili aktörlerle fikir alış verişi yaparak çözüm üretmeyi ve engellilerin sinemadaki temsillerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

TV Spot

TV Spot – Erişilebilir Versiyon

 

Instagram

Facebook

Twitter

YouTube

Bu Yazıya Tepki Ver