Eski ABD Başkanı Trump’tan İsrail ve Gazze Açıklamaları

image_6631dc101ed81
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trump, Netanyahu’nun Gazze’deki Süreci Eleştirdi

Eski ABD Başkanı Trump, Time dergisine verdiği röportajda, İsrail ve Gazze’deki duruma ilişkin geniş değerlendirmelerde bulundu. Netanyahu’nun Gazze’deki süreci kötü yönettiğini ifade eden Trump, 7 Ekim’deki Hamas saldırılarıyla ortaya çıkan “başarısızlığın”, Netanyahu’ya ait olduğunu savundu.

Trump, İsrail’e Silah Desteği Konusunu Değerlendirdi

Trump, Gazze’deki savaşı durdurmak amacıyla İsrail’e ABD’nin verdiği silah desteğini durdurmayı düşünüp düşünmeyeceğiyle ilgili soru üzerine, bunu göz ardı etmeyeceğini belirtti. Ayrıca, 7 Ekim’deki olaylarla ilgili Hamas’ın yanı sıra İran’ı da suçlayarak, kendisinin başkan olması halinde bu saldırıların hiç yaşanmayacağını iddia etti.

İsrail’in Halkla İlişkileri Eleştirildi

İsrail ordusunun Gazze’deki saldırılarıyla ilgili olarak, Trump, “Bence İsrail bir şeyi çok kötü yaptı; halkla ilişkiler. İsrail güçlerinin her gece içinde muhtemelen insanların da olduğu binaların bombalanıp yıkıldığı görüntüleri dışarıya veriyor olmaması gerekirdi ama yaptıkları şey bu.” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca, “Halkla ilişkiler savaşını kaybediyorlar, hem de fena halde kaybediyorlar.” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver