ADS

EYT Yasası Son Durum Ne EYT ile Kimler Emekli Olabilecek

Emeklilik her çalışan insanın hayalidir. Bu hayalde yaşa takılanlar ise EYT yasası ile tekrar emeklilik hayali kurmaya başladı. EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar yasası yaşa takılan emekli olamayan vatandaşlar tarafından merakla ve heyecanla takip ediliyor. Gözler meclisin açılacağı 1 Ekim 2019 tarihinde. Peki Emeklilikte yaşa takılanlar yasası ile bizleri neler bekliyor ve bu yasa ile kimle emekli olabilir ?

Yaş kuralına takılıp emekli olamayan vatandaşların heyecanla beklediği tarih 1 Ekim 2019 tarihi. EYT yasasından kimlerin yararlanacağı da merak konusu ülkede büyük bir çoğunluk bu sorunun cevabını merak ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış günü 1 Ekim’de ilk gündem maddesinin EYT yasası olması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde EYT yasası için Prof. Dr. Vedat Bilgin’in göreve getirildiği açıklanmıştı. Bu sürecin maliyet hesaplamaları ile hızlanması bekleniyor.

EYT Yasası ile Gelen Yasa

MADDE 1- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 70- 08.09.1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı veya iştirakçi olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu Kanuna ve mülga sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik için gereken prim gün sayısı ve sigortalılık süresi veya hizmet süresi koşullarını sağlayıp yaş koşuşunu sağlayamayanlardan, Kuruma yazılı olarak başvuranlara yaşlılık aylığı bağlanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

EMEKLİLER 1 EKİM TARİHİNİ BEKLİYOR

EYT ile emekli olma hayali kuranlar 1 Ekim Meclis açılış tarihini sabırsızlıkla bekliyor. Yasa meclisten geçerse ülkemizde bir çok kişi emekli olmak için başvuru yapacaktır diye düşünüyorum. Bu yasa ile emeklilik şansı yakalayanlar sabırsızlıkla meclisten çıkacak kararı bekliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı