Fed Başkanı Powell’dan dijital para açıklaması

Fed Başkanı Powell'dan dijital para açıklaması
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, katıldığı bir panelde merkezi dijital paralarda ABD Kongresi’nin onayı olmadan hareket etmeyeceklerini belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Takas ve Ödemeler Bankası (BIS) tarafından düzenlenen etkinlikte dijital para birimlerini ele aldı.

Powell konuşmasında, Fed’in merkezi dijital para birimi projesiyle ilgili karar aşamasında olmadığını söyledi.

“Dijital bir doların muhtemelen büyük sonuçları olur” diyen Powell, merkezi dijital paralarda Fed’in öncü olması gerekmediğini belirtti.

”ACELEMİZ YOK”

Doların dünyanın rezerv para birimi olması nedeniyle teknolojik zorlukları anlamada en ileri düzeyde olma yükümlülüklerinin olduğunu vurgulayan Powell, merkez bankası dijital para birimini çıkarmanın maliyetleri ve faydalarını araştırdıklarını söyledi.

Powell, “Bu noktada bir karar verme aşamasında değiliz. Teknolojisiyle ilgili denemeler yapıyoruz, politikaları tartışıyoruz. Dünyanın temel rezerv para birimi olduğumuz için bu projede acele etmemize ve piyasada ilk olmamıza gerek yok.” dedi.

Merkezi dijital paraların çeşitli faydalar sunduğunu fakat önemli bir risk de barındırdığını dile getiren Powell, ABD Kongresi’nin onayı olmadan merkezi dijital para projesinde ilerlemeyeceklerini ifade etti.

Powell, kripto varlıkların yüksek derecede volatil ve spekülatif olduğuna da değindi.

Bu Yazıya Tepki Ver