Göbek Deliği ve Sağlık Sorunları

image_6655bd7658950
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göbek Deliği ve Göbek Fıtığı

Göbek deliği, hamilelik sırasında fetüsü annesine bağlayan göbek kordonunun kalıntısıdır. İnsanların göbeği içe veya dışa doğru gelişebilir. Doğumdan sonra hiçbir işlevi olmayan göbek deliği, sağlığınızda sorun olabilecek değişikliklerin bir göstergesi olabilir. Sinir bilimci Dr. Dan Baumgardt’a göre, bağırsağın göbek deliğinden çıkması sonucu göbek fıtığı oluşabilir. Genellikle zararsız olan bu durum, çoğunlukla bebekleri etkiler, ancak yetişkinlerde de görülebilir. Ağrıya veya bağırsağı tıkaması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Nadir Ama Tehlikeli Durumlar

Dr. Baumgardt’a göre, Rahibe Mary Joseph’in nodülü adı verilen nadir bir komplikasyon, ileri evre kanserli hastalarda göbek deliğinin yakınında şişlik veya nodül oluşumuna neden olabilir. Bu durum, kanserin yayıldığının veya ilerlediğinin bir işareti olabilir. Ayrıca, göbek deliği çevresinde ağrısız, şişmiş damarlardan oluşan bir ağ görülen Medusa’nın kafası olarak adlandırılan durum da dikkat çekicidir. Bu belirti genellikle karaciğer hasarının bir işareti olan portal hipertansiyonun bir sonucudur.

Enfeksiyon ve Diğer Riskler

Eğer içe doğru bir göbek deliğiniz varsa, enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bakterilerin büyümesi için uygun bir ortam olan göbek deliği, enfeksiyon belirtileri olan kızarıklık, ağrı, şişlik, kötü koku, irin veya sıvı sızıntısı gibi durumlara neden olabilir. Bu tür belirtilerle karşılaşırsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Bu Yazıya Tepki Ver