ADS

Google Arama Sonuçlarında Daha Doğru Veriler İçin İpuçları

Google her gün milyonlarca farklı insanın ziyaret ettiği, on milyonlarca sayfa gösterimi alan, ülkemizin ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi. Google arama sonuçlarında daha doğru verilere ulaşmak için ipuçlarını bu haberimizde sizler için hazırladık. Dünyada otorite olarak kabul edilen internet bilgi şirketi Alexa’nın verilerine göre dünyada en çok ziyaretçisi olan internet sitesi https://www.google.com/ Türkiye’de en çok ziyaretçisi olan internet sitesi https://www.google.com.tr/ ’dir.

Google’ın içerdiği bazı kısa yollarla sizler de arama motoru üzerinden daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Basit her zaman önceliğimizdir

Yaptığınız aramalarda basit kelimeler kullanarak aramayı deneyin, eğer yaptığınız arama bir şehir içinse aramanızın yanına şehir ismini ekleyin.

Yazım önemli değil

Eğer bir kelimenin yazılışını bilmiyorsanız aramaya çekinmeyin, yazabildiğiniz şekilde yazın ve gerisini Google’a bırakın, o sizin yerinize doğru kelimeyi arayacaktır. Aynı zamanda Google yazdığınız büyük küçük harfleri, noktalama işaretlerini ve özel karakterleri de dikkate almayacaktır.

Web dostu kelimeler seçin

Unutmayın arama motoruna girdiğiniz kelimeler daha önceden Google botları tarafından kaydedilen web sayfalarının içerikleriyle karşılaştırılarak kontrol edilir ve en yakın sonuçlar size sunulur. bu yüzden daha sık kullanılan kelimeleri kullanmak daha yararlı olacaktır. Bilmelisiniz ki Google’a doğrudan soru sormak sorunlarınıza bir çözüm olmayacaktır. Bu konuda Google’ın kendi verdiği örneği ele alalım. Diyelim ki başınız ağrıyor, Google’da yaptığınız aramada “başım ağrıyor” veya “neden başım ağrıyor?” yazarsanız doğru sonuçlara ulaşmanız daha zor olacaktır, bu konuda tıbbi bilgi verebilecek sayfalara ulaşabilmek için “baş ağrısı” aramasını kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

Kısa aramalar daha iyidir

Aramanızda bir cümle yazmak yerine o cümlenin anahtarı olan birkaç kelimeyi yazmak size aradığınız konuyla ilgili daha geniş bilgiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer aradığınız sonuca bu şekilde ulaşamıyorsanız birkaç anahtar kelime daha ekleyerek yeniden aramayı deneyin. Aramanızda anahtar kelimeler yerine cümleler kullandığınızda, yazdığınız cümledeki her kelime aramaya dahil olacağından alakasız sonuçlar görme olasılığınız da artacaktır.

Tam ifade ile arayın

Eğer arayacağınız cümleyi tam olarak doğru kelime sırasıyla biliyorsanız kesin sonuçlar alabilmeniz mümkün. Aramanızı tırnak işaretleri içine(“aramanız”) yazarsanız tam olarak yazdığınız ifadeyi aramış olursunuz, bu yolla kesin aramalar yapabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı