Microsoft bile artık kullanmayın diyor

Microsoft’un ilk taslağını 24 sene evvel çıkardığı web tarayıcısı Internet Explorer ile alakalı olarak bizzat Microsoft’tan ihtar geldi. Windows’un resmi duyuru yapmak amaçlı kullandığı blogunda "Internet Explorer'ı tercihi tarayıcınız olarak kullanmanın riskleri" başlıklı bir yazı yayınlandı.

Microsoft bile artık kullanmayın diyor
Microsoft bile artık kullanmayın diyor Cankut Yılmaz

İnternet denilince ilk akla gelen web tarayıcılarından olan Internet Explorer ile alakalı çok kritik bir ihtar geldi. Microsoft’un ilk olarak 1995 senesinde çıkardığı ve 2015 senesinde geliştirmesini bıraktığı Internet Explorer’ın güvenlik sebepleriyle artık kullanılmaması ihtarı yapıldı.

Microsoft’un siber konusunda ki en başarılı yazılım uzmanlarından olan Chris Jackson, Windows’un resmi blogunda "Internet Explorer'ı zannedilen tarayıcınız olarak kullanmanın riskleri" başlıklı bir yazı paylaştı.

İnsanların Microsoft'un resmi olarak tasarladığı bir web tarayıcısı olan Internet Explorer’ı kullanmayı bırakması gerektiğini belirten Jackson, “Artık Internet Explorer’a bir web tarayıcısı demekten vazgeçmenin zamanı geldi” dedi.

Chris Jackson, yazısında şu cümleleri kullandı: “Yeni internet standartlarını destekleyecek gelişmeleri Internet Explorer’a getirmiyoruz. Çoğu site hâlâ sıkıntısız biçimde çalışsa dahi geliştiriciler artık yenilikleri Internet Explorer üzerinde test etmiyor. Yeni ve çağdaş tarayıcıları seçmekteler.”

Microsoft’un Windows 10’u piyasaya sürmesiyle birlikte 2015 yılında Internet Explorer’ın yerini şirketin yeni web tarayıcısı Microsoft Edge almıştı. Fakat büyük ölçekte web tarayıcı sektörüne bakıldığında, işler Microsoft açısından pek de bekleneni veremedi.

Araştırma firması olan Net Market Share’in Ocak 2019 verileri incelendiğinde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki web tarayıcı kullanımında Google Chrome yüzde 65’lik hisse ile pazarda büyük bir fark ile lider konumda.

İkinci sırada ise yüzde 10.5’lik hisseyle Microsoft’un ‘artık kullanmayın’ ihtarı yaptığı Internet Explorer bulunuyor. Web tarayıcı kullanımında Firefox’un yüzde 9.8, Edge’in yüzde 4.3 ve Apple’ın Safari’sinin ise yüzde 3.8’lik hisseyi var.

Internet Explorer Microsoft Google Chrome
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor