Bulut teknolojisi 3000 istihdam sağlayacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ortak çabası ile düzenlenen konferansta konuşma yapan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Tahminlerimiz doğrultusunda bulutteknolojisi, 2022 yılına kadar ülkemizde 130 binden fazla şahısa yeni iş imkânı oluşturacak" dedi.

Bulut teknolojisi 3000 istihdam sağlayacak
Bulut teknolojisi 3000 istihdam sağlayacak Cankut Yılmaz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle Ankara BTK Konferans Salonu’nda yapılan “BulutTeknoloji ve Veri Trafiği Konferansı”nda, veri merkezli ekonomi ve endüstri 4.0 kapsamında bulut bilişimin kazandırdığı katma değer ile dünyadaki modalar incelendi. Panelin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Sayan, bulut bilişimin iş hayatında masrafları düşürmesi, e-ticaretin gelişimine katkıda bulunması ve istihdama tesiri sebebiyle büyük işletmelerin ve devlet idarelerinin bilgi siyasetleri arasında öncelikli bir yeri olduğunu söyleyerek, "Tahminlerimize göre bulut bilişim, 2022 senesine kadar Türkiye’de 130 binden fazla şahsa yeni iş imkânı sunacak" dedi.

Hayatımızın merkezinde yeni iş kolları olacak

Bulut teknolojilerinin muhtelif iş sahasını tesirsiz hale getirdiğiyle alakalı yanlış bir söylem bulunduğunu vurgulayan Sayan, şöyle devam etti: "Bulut bilişim uzmanlığı, büyük bilgi analistliği, ortak kullanılan vasıta sürücülüğü, sürücüsüz vasıta mühendisliği gibi yeni iş dalları yaşamımızın merkezine yerleşecek. Buradaki duyarlı nokta, iş dünyasıyla süratle ilerleyen bulut bilişime yetişmek. Yeni ve dijital kabiliyetleri bilmek ve dönüşen işlere uyum sağlayıp iyi bir eğitim almak.

Buluşmada konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitü Müdürü Doç. Dr. Leyla Keser, bulut teknoloji ve veri dolaşımında kullanıcının özellikle bilgi gözetmesi hukuku kapsamındaki haklarının tesiri, bulut bilişime ait olarak hizmet sunan sağlayıcıların uymaları gereken teknik ve güvenlik kriterleri ile standartların tanımlanmasının ehemmiyetini vurguladı. Dr. Keser dünyadaki veri dolaşımı ile alakalı engelleyici düzeltmelere hakim yaklaşımlar hakkında bilgi verdi.

Başarı öykülerinden de bahsedildi

Konuşmalarının ardından bulut bilişimle yaratılan ortak kıymet ve zafer öyküleri paylaşıldı. Bulut bilişim hizmeti sağlayan ve bulut hizmeti alan işletmelerinin önderleri, bulut teknoloji sayesinde yaratılan güvenlik, gizlilik, mali tasarruf gibi ortak kıymet ve avantajları şahsi kurumsal öyküleri üzerinden aktardı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ömer Faruk Sayan Bulut teknolojileri
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor