5G ile veri kapasitesi 1000 kat yükselecek

2020 senesinde tüm dünya ile beraber Türkiye’nin de geçmesi beklenen 5G mobil altyapısı, bilgi hacminin bin kat çoğalmasına imkân tanıyacak. 5G’nin avantajlarından yararlanabilmenin esasında ise mahallî bilgi merkezlerinin sağladığı avantajlar yer alıyor.

5G ile veri kapasitesi 1000 kat yükselecek
5G ile veri kapasitesi 1000 kat yükselecek Cankut Yılmaz

Bilgi merkezi Radore, ülkemizde saha araştırmaları süratle devam eden 5G ile çoğalması öngörülen bilgi hacmini karşılamak ve zorunlu ekonomik katkıyı alabilmek için altyapıların kuvvetlendirilmesi mevzusunda ihtarda bulunuyor.

Kısa zaman evvel BTK tarafından operatörlere 5G sınama çalışmaları mevzusunda izin verildi. Böylece 2020 senesinde ülkemizde yaşama geçmesi beklenen 5G teknolojisi için ehemmiyetli aşamalar kaydedildi.

Pekala, 5G ile beraber yaşamımızda neler değişecek? Gecikme zamanları 1 milisaniyenin altına inecek ve bant kapasiteleri çoğalacak. Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanan, sensörlerle donatılmış uslu binalar ve kentler ile sürücüsüz taşıtlar hayatın bir parçası haline gelecek. Bu büyümelerin tamamı bilgi merkezlerinin yükünü artıracak. Varsayımlara göre 2019 senesinde, bilgi merkezi trafiği 10 zetabaytın üzerine çıkacak.

5G’nin olağanüstü bir ekonomik tesir yaratacağını dile getiren Radore Bilgi Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “5G teknolojileri, 2035 senesinde 12 trilyon dolardan fazla bir ekonomik tesir yaratmakla beraber 22 milyonistihdam sağlayacak. 5G’nin avantajlarından yararlanabilmenin esasında mahallî bilgi merkezlerinin sağladığı avantajlar uyuyor. Kullanıcılar ve operatörler minimum 40-50 milisaniyelik gecikme müddetiyle ulaşabildikleri yurt dışındaki bilgi merkezlerinden hizmet alıyorlarsa yeniden tam anlamıyla 5G’nin nimetlerinden yararlanmaları olası olamayacak. Dolayısıyla kentin merkezinde yer alan ve düşük gecikme vakitleri ile hizmet veren mahallî bilgi merkezleri 5G süratinin her noktaya dağılmasına imkân verecek” dedi.

5G BTK veri kapasitesi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor