Netflix ve sinema çekişmesi

Berlinale Sinema Festivali’nde Altın Ayı için mücadele eden Isabel Coixet imzalı “Elisa ve Marcela” adlı filminde Netflix imzasının olması münazaralara yol açtı. Bu kavga, sinema değişiyor mu sualini de insnaların aklına sokuyor.

Netflix ve sinema çekişmesi
Netflix ve sinema çekişmesi  Cankut Yılmaz

69'uncu Berlin Film Festivali'ne damgasını vuran mevzulardan biri Netflix kavgaları oldu. Kavgaların odağında ise Altın Ayı için yarışan İspanyol rejisör Isabel Coixet'in Netflix imali “Elisa ve Marcela” isimli filmi vardı. Netflix, şenlik sonrasında filmi en azından İspanya'da gösterime sokacağına dair güvence verdiği için şenliğe kabul edilmişti.

Ancak Almanya'daki bağımsız sinema salonları filmin Almanya'da vizyona girmeyecek olmasına tepki gösterdi. 180 film salonu sahibi, Şenlik Direktörü Dieter Kosslick ile KültürdenSorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters'e yazdığı sarih mektupta, Netflix'in “büyük şenlikleri ve film mükâfatlarını tanıtım platformu” gibi kullandığını korunarak, filmin “müsabaka dışı gösterilmesini” arz etti.

İlk sıkıntılar Cannes’da başladı

Sinema salonlarının Netflix'i kendilerine rakip görmesi ile başlayan bu müzakere yeni değil. 2017'deki Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan Boon Joon-ho'nun “Okja” ile Noah Baumbach'ın “Meyerowitz Öyküleri”nin şenlik sonrasında vizyona girmemesi tepki toplamıştı. Bunun üzerine Cannes ile Netflix arasında yaşanan sıkıntı, Netflix'in 2018'de filmlerini Cannes'dan çekmesi ile sonuçlanmıştı. Netflix'in Cannes'dan çektiği filmler Venedik Film Festivali'ne kabul edilmiş ve rejisörlüğünü Alfonso Cuaron'ın yaptığı “Roma” Altın Aslan'ın sahibi olmuştu. 2018'in en dikkat çekim üretimlerinden biri olan “Roma” bu sene Oscar Ödüllerinin de gözdeleri arasında gösteriliyor.

Sinema artık geçmişte mi kaldı?

DW Türkçe'nin suallerini cevaplayan film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura'nın Kültür Sanat İdareyicisi Buse Yıldırım, “sinema gibi sosyal bir tüketimin ferdi bir şekle bürünmesinin” sinema salonlarını negatif bir biçimde etkilediğine işaret ediyor. “Ama genel olarak fertsel biçimde daha çok müddet geçirmeyi sorgularken, öteki yanda sinema salonları bitti diyerek netice odaklı yanaşmak pek doğru gelmiyor” diyen Yıldırım, içerik sunmanın bir zaman sonra noksan gelebileceğini ifade ediyor.

Berlin Film Festivali Netflix Sinema
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
Veli kahraman     2019-02-17 Güzel bir haber sitesi maşallah gençler .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor