NASA’dan Opportunity’ye veda

Haziran 2018’de Mars’da meydana gelen fırtınalar nedeni ile merkez ile iletişimi kopan Opportunity ile tekrar bağlantı kuramayan NASA keşif görevini sonlandırarak araştırma robotuna veda etti.

NASA’dan Opportunity’ye veda
NASA’dan Opportunity’ye veda Cankut Yılmaz

Havacılık ve Uzay Ajansı, 15 senedir Mars’da faaliyet gösteren gezgin robot Opportunity ile başlayan keşif maratonunu bitirdiğini açıkladı.

NASA, internet üzerinden duyurduğu açıklama ile, Haziran 2018’de meydana gelen şiddetli kum fırtınaları yüzünden Dünya ile bağı kopan keşif robotuna ulaşamadığını ve bu çabaların sonuç vermemesi nedeni ile keşif aracının görevine son verdiğini açıkladı.

Kumların altında kaldığı tahmin ediliyor

Açıklamada, "Uzay keşif çabalarının en başarılısı ve uzun emsallerinden biri, NASA Opportunity görevi, Mars gezegeninde ki 15 senelik mesaisinden sonra araştırmanın sonuna gelmiştir. Keşif robotunun eforları Dünya’nın Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’ın dönüşünün temellerini atmıştır." cümleleri yer aldı.

Opportunity 15 senelik keşif işleriyle insanoğlunun ilk defa Mars’ın keşfedilmemiş alanlarına ayak bastığını, Kızıl Gezegen’de su izlerini ortaya çıkardığını ve olabilecek yaşam fonksiyonları değerlendirdiğini açıklayan NASA’nın Bilim Görevleri Müdürü Thomas Zurbuchen, "Opportunity’nin mirası halen Mars gezegenini dolaşan Curiosity ve InSight robotlarında, Jet İtki Laboratuvarının projelerinde ve şu anda bile tasarımı devam eden Mars 2020 keşif aracında hayatını devam ettiğini bilmemiz kayıp duygumuzu azaltıyor." açıklamasında bulundu.

Opportunity NASA Mars
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor