Bu belirtiler varsa vertigoya dikkat

Vertigo, baş dönmesi hissiyatını açıklar. Bir çok koşulun bir belirtisidir. Olarak görülebilir. İç kulak, beyin veya duyusal sinir yolunda bir sıkıntı olduğunda ortaya çıkan durumdur.

Bu belirtiler varsa vertigoya dikkat
Bu belirtiler varsa vertigoya dikkat Cankut Yılmaz

Nedir Bu Vertigo?

Vertigo, genelde iç kulakta oluşan bazı sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Vertigo hastaları bu durumlarda etraflarındaki tüm nesneler dönüyormuş, hareketliymiş gibi hissetmektedirler. Fakat bu durum normal baş dönmesi ile aynı sayılmaz. İç kulak veya beyinden kaynaklı bir hastalık sonucunda ortaya çıkan vertigo, hasta sabit pozisyonda duruyor olsa dahi, etrafındaki bütün nesnelerin hareketlendiğini hissetmesine sebep olmaktadır.

Vertigonun Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kişinin günlük hayatında olumsuz etki yapan vertigo, halk arasındaki başka bir adı olan baş dönmesi ile kendini göstermeye başlar. Bunun sebebi iç kulakta ya da beyinde gerçekleşen dengesel sıkıntılardır. Bunun yanında kusma, tökezleyerek yürüme, konuşmada güçlük, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan vertigo, içinde bulunduğunuz duruma göre bilinç kaybı, gözlerde çift görmek, kol ve bacakta kontrol kaybı, işitmede ve görmede kayıp, vücudun belirli yerlerinde oluşan karıncalanma ve uyuşma hissiyatı gibi rahatsız edici belirtiler de oluşabilmektedir.

Vertigo Krizi Nasıl Anlaşılır?

Vertigo krizi/atağı belirgin ve yüksek derecede baş dönmesi hissiyatı ile başlar. Bu ataklar birkaç saniye içerisinde ortadan kaybolacağı gibi, bu süre 24 saati de geçebilir. Kriz başladığında kusma, mide bulantısı, ateş, hissizlik ve halsizlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Vertigo krizi/atağı çocuklarda görüldüğünde huzursuzluk, baş bölgesinde ve kulakta ağrı, özgüvende bir kaybın olması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Atak süresince özellikle yüksekteki yerlerden uzak durulmalı ve mümkün olduğu sürece yapılan işlere ara verilmelidir.

Vertigo Hastalığının Tedavisi ?

Vertigo hastaşığının birçok türü bulunur. Bu sebeple, öncelikle hastanın hikayesinin dinlenmesi gerekir ve vertigo hastalığının türü belirlenmeye çalışılır. Doktorun koyacağı teşhise göre, hastalığı tetikleyen etmenler belirlenerek bunlardan uzak durulması gerekebilir.Hastalık şiddetli bir biçimde ilerliyorsa ilaç tedavileri ve denge egzersizleri tedavi amaçlı kullanılabilir. Doktorunuzun düzenleyeceği ilaç kombinasyonları ve hareketler, hastanın olabildiğince rahat yaşam sürmesini amaçlamaktadır.İç kulak ve beyinde vertigo oluşumuna neden olan bir lezyona rastlanırsa, cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

Vertigo iç kulak baş dönmesi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor