Helikopter ve Uçak Ambulans ile Vatandaşa Ücretsiz Hizmet Veriyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir ziyaretinde helikopter ve uçak ambulanslarla vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet veriyoruz. 82 milyonu düşünerek yapan tek ülkeyiz.

Helikopter ve Uçak Ambulans ile Vatandaşa Ücretsiz Hizmet Veriyoruz
Helikopter ve Uçak Ambulans ile Vatandaşa Ücretsiz Hizmet Veriyoruz Can Polat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir Şehir Hastanesi’nin ambulans teslim töreninde konuştu. Ocak ayında hastanenin doluluk oranının yüzde 82,2’ye ulaşması ile, bu kadar kısa sürede kapasitenin dolmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Şehir hastanelerinin, bulunduğu bölgedeki sağlık üssü olarak konumlandırılması gerektiğini savunan Bakan Koca,” "Hastanın bütün hizmetinin en son noktada yapılabilir olduğu başka bir yere sevk edilmeyen bir konumlandırmayla şekillendirmeyi istiyoruz. Şehir hastaneleri ileri teknoloji altyapısıyla, insan kaynağıyla, branşlarıyla, yetkinliğiyle her geçen gün eksikliğini kapattığımız ve bölge bir sağlık üssü olarak konumlandırdığımız bir hastane olacak. Şehir hastanelerini özellikle üniversitelerimize de açarak ve birden fazla üniversiteyle birlikte kullanımının imkanı da oluştuğu için bundan sonraki süreçte şehir hastanelerimizi üniversitelerin de bulunduğu hastaneler olarak konumlandırıyoruz. Buradaki nitelikli insan kaynağıyla birlikte bölgenin mükemmeliyet merkezlerinin oluşturduğu şehir hastanesi kimliği kazansın istiyoruz" dedi.

Fahrettin Koca, konuşmasında 632 olan ambulans sayısının 4 bin 910’a çıkarıldığını söyledi ve yakın zamanda bir 800 ambulans daha temin edileceğinin bilgisini verdi. Bu 800 ambulansın 400’ünün 4x4 olacağı bilgisini verdi. Ayrıca konuşmasında, “Bugün ise Eskişehir'e verdiğimiz 10 ambulansın teslimi yapıyoruz. Bunların 4'ü 4x4 olmak üzere şimdi teslim ediyoruz. Bunların devamında 6 ambulans daha gelecek. Eskiden yurt dışına hasta gönderilirdi. Bütün yıl boyunca geçmiş dönemde gönderdiğimiz hasta 25 kişi oldu. 25 kişi de ağırlıkla büyükelçilik, yurt dışında kalanlar oldu. Dışarıdan getirdiğimiz hastalar da bu süreçte ücret alınmadan oldu. Ağırlık olarak dışarıdan hastanın geldiği ülke de Suudi Arabistan'dır özellikle umre ve hac dönemlerinde. Bu kadar yaygın helikopter ve uçak ambulanslarla vatandaştan ücret almadan hem ülke içinde hem dışarıda hem de dışarıdan hastanın gelişinde, 82 milyonu düşünerek yapan tek ülkeyiz." İfadelerine kullandı.

Bakan, konuşmasında Eskişehir’de 212 vatandaşa helikopter ambulans ve 45 vatandaşa da uçak helikopter ile hizmet verdiğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı konuşmasından sonra Ak Parti Eskişehir Milletvekilleri Emine Nur Günay ve Nabi Avı, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ile birlikte yeni ambulansların anahtarlarını sağlık çalışanlarına teslim etti.

Yapılan teslim töreninin arkasından Bakan Koca, SMA hastaları, down sendromlu çocuklar ve aileleri ile birlikte yemek yedi.

eskişehir yerel siyaset
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor