Akıllı telefonlar sağlık sektörünü de alt üst etti

Sıtma, göz rahatsızlıkları veya bağımlılığı belirlemek amaçlı akıllı telefonunuzu kullanabileceğinizi hayal edin. Yeni nesil telefonları cep dispanserlerine dönüştüren yüksek teknoloji ile artık her şey yapılabilir.

Akıllı telefonlar sağlık sektörünü de alt üst etti
Akıllı telefonlar sağlık sektörünü de alt üst etti Cankut Yılmaz

Akıllı telefonlar ve sıhhatimiz hakkında konuşurken olumsuz şeylere odaklanma meylindeyiz. Alışkanlık, dikkat dağıtma ve bağımlılık yalnızca birkaç misal. Peki ya pozitif yönleri?

Akıllı telefon teknolojisindeki bazı ehemmiyetli güncellemeler, artık görme tetkiklerinden melanom ve sıtmanın belirlenebilmesine kadar, karışık tıbbi müdahaleleri uygulamak için telefonların da kullanılabilecekleri anlamına geliyor.

Yüksek teknoloji telefon kullanım oranı, şu anda küresel popülasyonun takribî yüzde 39'una ve büyümekte olan dünya popülasyonunun yüzde 50'sine erişirken, bu yeni teknolojiler, özellikle kırsal ve fakir bölgelerde yaşayan insanlar için sıhhat hizmetini dönüştürme kapasitesine sahip.

İşte akıllı telefonların mükemmel uygulama alanlarından yararlanan bir buluş:

Göz tetkikleri mevzubahis olduğunda, genellikle bir göz hekiminin bürosunda bulunan meknizmalar gibi, hacimli ve pahalı donanımlar kullanmak gerekir.

Fakat birkaç senedir, tahlilciler, alışılmış göz tetkikleri değiştirmek için akıllı telefon kameralarını sınıyorlar.

Özel bir araç kullanılarak, bilim insanları, bir uslu akıllı telefon merceği kullanarak insan gözünün ardından resim çekmenin olası olduğunu keşfetti.

Kısa zaman evvel, Almanya'daki Bonn Üniversitesi Göz Muayenehaneyi ve Bangalore'daki Sankara Göz Merkezi'nden bir grup, Bangalore'daki büyük bir projede, geliştirilen bu teknolojiyi sınadı. Şeker hastası olan ve diyabetik retinopati tehlikesi işe karşı karşıya olan 200 hastayı rehabilite ettiler.

Analistler akıllı telefon kayıtlarının niteliğinin alışılmış makinelerinkiyle karşılaştırılabilir olmadığını söylese de, bu teknoloji ucuz, ulaşılabilir ve istenilen işi yapabilecek seviyede.

Akıllı telefon Göz tetkikleri
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor