ESOGÜ’de TRT Akademi Söyleşisi

“Müzik Yayıncılığı” konulu “TRT Akademi Söyleşileri” kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde güzel bir etkinlik gerçekleşti.

ESOGÜ’de TRT Akademi Söyleşisi
ESOGÜ’de TRT Akademi Söyleşisi Mehtap Erdoğan

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre ve kültür Merkezi’nde,  TRT işbirliğiyle ESOGÜ işbirliği içerisinde “Müzik Yayıncılığı” konulu “TRT Akademi Söyleşileri” kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

Prof. Dr. Yunus Cavit Can’ın moderatörlüğündeki söyleşiye TRT Müzik Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya, TRT Müzik Kanal Koordinatörü Dr. Süleyman Bektaş ve Sanatçı Orhan Hakalmaz konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu da söyleşinin konukları arasındaydı. Diğer sanat dalları ile kıyaslandığında müziğin toplum hayatında özellikle yaygın ve etkili bir yerinin bulunduğunu, insan ruhu üzerinde derin bir etki bırakan müziğin tüm insanlığı kucaklayan evrensel bir dil olduğunu belirten ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, söyleşi öncesinde bir açılış konuşması yaptı. Prof. Dr. Kemal Şenocak, Günümüzde bilimsel, teknolojik ve endüstriyel açıdan gelişmiş toplumların mutlaka gelişkin bir kültür-sanat hayatına da sahip olduğunu vurgulayarak, bu nedenle kültürün gelişmiş bir toplum olma ile bağlantısı göz önüne alınarak müzik yayıncılığının ciddiyetle yapılmasının gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Kemal Şenocak, Kültürün korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere iletilmesinde anahtar unsurun dilimiz olduğunu belirterek, geleneksel ve modern Türk müziğinin nitelikli örneklerini yayınlayan TRT’nin bu noktadaki rolünün önemli olduğunu belirtti.  Üniversite olarak Eskişehir’in internet üzerinden yayın yapan ilk radyosu olma özelliğine sahip Radyo ESOGÜ aracılığıyla radyo yayıncılığı yaptıklarını da dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, Radyo ESOGÜ’nün bir üniversite radyosu olmasından hareketle, kamu yayıncılığı yapan TRT’nin müzik yayın politikasını örnek aldığını kaydetti. TRT ile ESOGÜ öğrencilerini buluşturan böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı üniversite olarak mutluluk duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, söyleşinin faydalı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

TRT Akademi Söyleşileri’ni ilk kez İletişim Fakültesi olmayan bir üniversitede yaptıklarını belirten TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ise bu söyleşileri düzenleme amaçlarının; bilim yuvası olan üniversitelerde üretilen bilgiyi ve dinamik hissiyatı kendi bünyeleri ile harmanlayıp, TRT yayıncılığı deneyimi ile birleştirerek yayınlar yapmak olduğunu kaydetti. TRT’nin kuruluşundan bugüne Türk müziğinin dünyadaki baskın müzikler karşısında korunarak bugüne gelmesini sağladığını, kendilerinin de bunu devam ettirmek istediklerini belirten Erkan Durdu, tüm öğrencilere hayırlı ve başarılı bir öğretim yılı dileyerek konuşmasını tamamladı.

Söyleşi açılış konuşmalarının ardından başladı. Söyleşide TRT Müzik Dairesi Başkanı Ahmet Akçakaya, TRT Müzik Kanal Koordinatörü Dr. Süleyman Bektaş ve Sanatçı Orhan Hakalmaz müzik yayıncılığı konusundaki deneyimlerini paylaşırken, öğrencilerden gelen soruları da cevaplandırdılar.

 

 

 

ESOGÜ TRT Akademi Söyleşisi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor