Eskişehir emniyet ekipleri Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi

Eskişehir Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ‘Polis-Halk’ ilişkilerinin geliştirilmesi adına, ilkokul öğrencilerine Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Karagöz’ün Polisle Tanışması’ isimli interaktif gölge oyunu gösterimi yapıldı.

Eskişehir emniyet ekipleri Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi
Eskişehir emniyet ekipleri Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi Gizem Zalimalioğlu

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, ‘Karagöz’ün Polisle Tanışması’ isimli interaktif gölge oyunu Polis-Halk ilişkilerinin geliştirilmesi adına yapıldı. Toplum üzerinde oluşan suç korkusunun ortadan kaldırılması ve  daha güvenli yaşam alanları oluşturulması hedefiyle şehirde gerçekleştirilen etkinliklere aralıksız devam ediliyor. 

Etkinliklerin sonuncusu da Yeşiltepe Mahallesi Şehit Mustafa Türker İlkokulu’nda birinci sınıf öğrencileriyle yapıldı. Minikler ile bir araya gelen polis ekipleri bilgi verme amaçlı Türkiye’de ilk kez yapılmış olan bir interaktif gölge oyunu gösteriminde bulundu. Polis ekipleri, bu oyunla çocukları hem güldürdü hem de güvenlikleri açısından bilgiler verdi.

Yapılan etkinliğin sonunda  Toplum Destekli Polislik maskotu ‘Polis EsEs’ gelerek çocuklarla oyun oynadı. Daha sonra miniklere boyama kitabı hediye edildi. 

Hem eğlendiler hem öğrendiler

Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Polis Memuru Harun Kaya, “Daha önceden biz bu etkinliği anlatarak yapıyorduk. Fakat direk anlatınca çocukların dikkatini toplayabilme süremiz 5-6 dakikaydı. Bu kez böyle eğlendirerek yapalım dedik. Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdik. Karagöz-Hacivat oyunuyla çocuklarla 20-25 dakika hem oyun oynayıp hem de bir şeyler öğretme şansımız doğuyor. Bir de interaktif bir oyun, kendileri de katıldığı için daha çok seviyorlar. Oyun aralarında, trafik kuralları, yabancılarla konuşmama, yabancıların verdiklerini almamak ve polisin telefon numarası gibi çocuklar için hayati olan şeyleri bu şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi eğleniyoruz. Onlar eğleniyor aslında biz de onlarla birlikte eğleniyoruz. Bu etkinlikleri devam ettireceğiz, dediğimiz gibi bu Türkiye’de bir ilk. Başka illere de örnek olmasını umuyoruz. Yola devam diyoruz” dedi

Ebeveynlere seslendiler

Ayrıca Polis Memuru Kaya, ailelerin çocukları polisle korkutması olayına da değinerek, “Aileler eskisine göre biraz daha bilinçlendiler. Eskisi gibi değiller ama yine çocukla baş edemeyen aileler, ya eline tablet tutuşturuyor ya da polis ve doktorla korkutuyorlar. Bu konuda, çocuklar sokakta tek başına kaldıkları zaman ya da kayboldukları zaman polisin yanına gitmesini engelliyorlar. Belki yabancı, tehlikeli insanlarla konuşacaklar. Ailelerden ricamız çocuklarınıza polisi olabildiğince sevdirin, olabildiğince sempatik gösterin ki biz de hem size hem de onlara yardımcı olabilelim” şeklinde konuştu.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor