Gezi Olayları kapsamında müebbet hapis istemi

2013 Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında aralarında ünlü isimlerinde bulunduğu şüpheliler hakkında çeşitli suçlardan dolayı müebbet hapis istendi.

Gezi Olayları kapsamında müebbet hapis istemi
Gezi Olayları kapsamında müebbet hapis istemi Mehtap Erdoğan

Gezi Parkı olayına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında hazırlanan iddianamede aralarında Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu 2’si tutuklu 6’sı firari 16 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı ve Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli ve müşteki olarak yer alan kişiler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, şüphelilerin “Gezi Olayları” olarak adlandırılan ancak bir kalkışma girişimi olan hususlarla ilgili 2011’den itibaren yönlendirme yaptıklarına değinildi.

Ayrıca iddianamede, şüphelilerin 2013’te yaşanan olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonunun sağlanmasına ilişkin eylemlerine de yer verildi. İddianamede, Tüm şüpheliler hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Bazı şüphelilerin ise “mala zarar verme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması” "ibadethane ve mezarlıklara zarar verme", "ateşli silahlar kanuna muhalefet", "nitelikli yağma" ve "nitelikli yaralama" gibi suçlardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırladıkları iddianameyi İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Gezi Parkı Olayları İddianame müebbet hapis istemi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor