Avrasya Yükseköğretim Zirvesi Türkiye'de gerçekleştirilecek

Gerçekleşecek olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) ile yükseköğretimin yeni merkezi Türkiye olacak.

Avrasya Yükseköğretim Zirvesi Türkiye'de gerçekleştirilecek
Avrasya Yükseköğretim Zirvesi Türkiye'de gerçekleştirilecek Mehtap Erdoğan

Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında dünyanın en büyük üçüncü uluslararası eğitim organizasyonu Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE), 52 ülkeden 310 üniversitenin katılımıyla 27 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Düzenlenen bu organizasyon ile Türkiye Yükseköğretimin yeni merkezi olacak.

Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. Zirveye dünyanın en saygın üniversitelerinden rektör, dekan, akademisyen ve uzmanlar katılacak. Akademisyenlerin kendi aralarında işbirliği yapacakları ve yükseköğretimde yaşanmakta olan sorunlara çözüm arayacakları yükseköğretim zirvesi üç gün boyunca devam edecek.

Zirve Avrasya Üniversiteler Birliğinin (EURAS) desteği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) katkılarıyla düzenlenecek. Zirvenin açılış konuşmasını EURAS Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın gerçekleştirecek. Fas Milli Eğitim, Mesleki Eğitim, Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Saad Amzazi başta olmak üzere birçok ülkeden hükümet temsilcilerinin de katılacağı zirvenin sunuculuğunu ise Akın Robotics’in geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansı robotu MİNİ ADA yapacak. Zirve bu şekilde bir ilke daha imza atmış olacak.

Girişim yeteneğine sahip katılımcılara ilişkin “Imagine Tomorrow” adlı bir etkinlik de düzenlenecek olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesinde, TÜBİTAK, TÜBİTAK MARTEK ve ASELSAN gibi kuruluşlarla birlikte üniversiteler, teknokentler ve kuluçka merkezleri de hazır bulunacak. Imagine Tomorrow ile girişimciler yapay zekadan otomasyona, tıbbi görüntüleme sistemlerinden savunma sanayii çözümlerine ilişkin 50 inovatif girişimle katılacak. Bu sayede girişimciler projelerine yatırımcı ve tescil imkanı bulabilecek.

Etkinlik boyunca gerçekleşecek olan 50’den fazla seminer ve sempozyumda,  ABD, Azerbaycan, Almanya, Fransa, Kanada, Çin, Birleşik Krallık, İran, Hollanda, Belçika, İtalya, İspanya, Tunus, Fas, Rusya, Malezya, Meksika gibi ülkelerden katılan üst düzey yöneticiler ve akademisyenler, yükseköğretimde yeni trendler, yapay zeka teknolojileri, Endüstri 4.0, STEM eğitimi, yükseköğretimde kadının liderliği, sığınmacıların yükseköğretim durumu, girişimcilik ve teknoloji, akıllı diplomalar, eğitimde yükselen ülkeler ve yükselen değer Türkiye gibi konuları ele alacak. Expo alanında ise birçok ülke toplu halde kendi üniversitelerinin ve ülkelerinin yükseköğretim sistemlerini tanıtacak. Prestijli Türk üniversiteleri, ‘Study in Turkey’ markasıyla Expo alanında yer alacak.  Ayrıca ikili görüşmelerle iş birlikleri geliştirilecek. Geçen sene EURIE ‘de “Barış” mesajı veren üniversiteler, bu sene “çocuklar için mutlu bir dünya” temasını işleyecek.

Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) Türkiye'de gerçekleşiyor
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor