Sofralık zeytine böcek vurgunu

‘Tuta absoluta' isimli böcek Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde ürünleri vurdu. Öte yandan yanlış ilaçlama ve çeşitli hastalıklar yüzünden tonlarca zeytin çöpe gitti.

Sofralık zeytine böcek vurgunu
Sofralık zeytine böcek vurgunu Gizem Zalimalioğlu

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesi tarım ve sera konusunda ülkenin önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Burada yetiştirilen zeytinler böcek vurgunu ile çöplere döküldü. Zeytin yetiştirilen ağaçlara bir virüs gibi yayılan tuta denilen böcek türü, meyvenin içine giriyor, ardından meyveyi çürüterek dökmeye başlıyor.

Zeytin ağaçlarına yayılan böcek neredeyse tüm zeytinlerin içine girdi ve çürüttü. Bir de üzerine yanlış ve bilinçsiz ilaçlama eklenince zeytin üretimi krize girdi. Hastalık üretebileceği düşünülen sofralık zeytin satışı da bu sebeple etkileneceğe benziyor. Satışa sunulan zeytinlerin de fiyatları artışa geçecek. 

Üretici zeytinden umudu kesti 

Üzücü olayla ilgili konuşan Çiftçi Ahmet Ada tuta böceğini engelleyecek herhangi bir ilacın olmadığını söyledi. Ada, "Tuta diye bir böcek var. Kış olmadığı zaman, kar yağmadığı zaman meyvelerin içine giriyor. Oradan kendine yuva yapıyor ve saklanıyor. Büyüdüğü zaman da meyveyi çürüterek dökülmesini sağlıyor. Mahsul yumuşuyor ve olmuyor. Bu sadece zeytinde değil diğerleri de böyle oluyor. Domateste de var, armutta da var. Sebzelerin ve meyvelerin baş düşmanı diyebiliriz. Bunun ilacı da yok. Değerlendirmiyoruz bunları. Çöp yani. Bir tonu geçkin döktük. Fiyatların tırmanmasındaki baş etken de budur. Çiftçiye de zarar olarak dönecek, kullanana da. Böyle giderse üretim de düşer. Biz bile şu anda bunları keselim, sera yapalım diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Topraklarımız hızla tükeniyor

AK Parti Sarıcakaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Çam ise, toprağa zarar vermeyen ilaçların kullanılması gerektiğini belirterek, "Geleneksel bir ilaçlama var. Sadece zeytine özgü de değil. Diğer sebzelerde de var. Roka, maydanoz, tere ve domateste. Biz oradaki gramajı az geldi biraz daha atalım, biraz daha koyalım diyerek ilacın dozunu arttırıyoruz. Kendimiz hem gübrelemede hem de ilaçlamada bilinçsiz uygulama yapıyoruz. Aslında bunun eğitimleri de verildi ama geleneksel alışkanlıktan vazgeçemediğimiz için o yönde ilerliyor. Ticari üretime başladığımızdan bu tarafa tohum, hastalık ve ilaç döngüsüyle buranın toprakları hızla tükenmeye gidiyor. Topraktaki mikroorganizmalara zarar vermeyen ilaçlar var piyasada. Maliyet biraz artacak belki ama bunlara geçersek, toprağımızı kurtarırsak biz eski seviyemize geri döneriz. Bizim burada çok güzel domateslerimiz, şeftalilerimiz oluyordu. Artık hiç biri yetişmiyor" dedi.

Tuta absoluta tarım zeytin sağlık
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor