Depremin bilançosu ağır oldu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde dün saat 21.23’te meydana gelen 5.0 şiddetindeki depremde birçok bina hasar gördü. Bugün ekipler tarafından enkazı toplanan binaların yıkımına başlandı.

Depremin bilançosu ağır oldu
Depremin bilançosu ağır oldu Gizem Zalimalioğlu

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından merkez üssü Ayvacık ilçesi Tartışık köyüne 3,5 kilometre uzaklıkta olarak saptadığı deprem, yerin 5,95 kilometre derinliğinde gerçekleşti. 
Depremin ardından bölgede büyüklükleri 3,6 ile 1,0 arasında 46 adet artçı daha meydana geldi. 

İlçe kaymakamlıkları, AFAD, İl Emniyeti, Jandarma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, UMKE ve muhtarlıklarca yapılan araştırma ve incelemeler ile bölgede herhangi bir can kaybı yaşanmadığı anlaşıldı. Ayvacık’ta 15, merkezde ve diğer ilçelerde 6 vatandaşın deprem korkusuyla hastaneye başvurduğu öğrenildi. 

Depremden sonra bazı taramalar yapıldı. Buna göre Adatepe köyünde 2 konut, Ahmetçe köyünde 1 cami, 1 okul, 8 boş bina ve 12 konut, Akçin köyünde 1 ahır ve 3 konut, Baharlar köyünde 2 konut, Çaltı köyünde 3 konut, Dibekli köyünde 1 boş bina ve 8 konut, Güzelköy köyünde 7 konut, Kayalar köyünde 7 boş bina ve 6 konut, Kısacık köyünde 6 konut, Sazlı köyünde 4 ahır, 1 cami, 9 boş bina ve 5 konut, Misvak köyünde 1 konut ve Süleymanköy köyünde 2 konut duvarlarında çatlaklıklar oluştu. Diğer eski ve boş binalarda duvar yıkılmaları ve hasarlar olduğu ortaya çıktı. 

Binaların yıkımı başladı

Ayvacık Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen ekipler belirli bölgelerde çalışmalara devam ediyor. Günün doğması ile birlikte depremin verdiği hasarın bilançosu gözler önüne serildi. Bölgede Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanlarından oluşan 8 ekip ön hasar tespit çalışmaları yapmaya başladı. Ekipler tarafından hasar gören binalar tespit edilerek, yıkımı yapılıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Psikososyal Destek Ekipleri olay bölgesinde olacak. İl Özel İdaresi ekipleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların ekipleri de mahallinde çalışma yapacak. Yapılan çalışmalar ve ilgili diğer hususlar İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM) tarafından koordine ve takip ediliyor. 

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, "Mutlu olan kısım can kaybı ve yaralı olmaması. Sadece maddi hasar var. İki yıl öncede böyle bir deprem geçirmiştik. Milletimiz, hemen kendini dışarı attı. Geceden risk taşıyan evleri acil olanları yıktık. Şimdi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze bağlı ekipler burada. Onlarda hasar tespiti yapıyor. Onları da yıkmaya başladık. Şuana kadar 100'e yakın hasarlı ev tespit edildi. Ayvacık'ta gece boyunca imkanlar sunulmuştur. Okullarda bugün tatil edildi. 100 sayısı detaylı araştırmadan sonra artabilir" şeklinde konuştu.

Ayvacık ilçesi Çanakkale deprem
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor