1 liralık salatalığı 9 liraya sattılar

Sebze-meyve satışlarında yaşanan fiyat artışı sebebiyle Ticaret Bakanlığı hallerde denetimlerini arttırdı. Yapılan denetimler neticesinde 88 firmanın fahiş fiyat uyguladığı 244 işlem tespit edildi. 1 liraya alınan salatalığın 9 liraya, 50 kuruşa alınan patatesin 4 liraya satıldığı bazı hallerdeki 88 firmaya 2 milyon TL ceza kesileceği duyuruldu.

1 liralık salatalığı 9 liraya sattılar
1 liralık salatalığı 9 liraya sattılar Gizem Zalimalioğlu

Meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan fiyat yükselişinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi üzerine tanzim satış noktaları oluşturulmuştu. Şehirlerin belediyeleri aracılığıyla İstanbul ve Ankara’da bazı ürünlerin satışı tanzim satış noktalarından yapılmaya başlamıştı. Gıda fiyatlarında yaşanan aşırı yükselişin sebepleri arasında ‘spekülasyon’ ve ‘fırsatçılık’ olduğu da konuşulanlar arasındaydı. Bu iddiaların ardından hükümet özellikle hallerdeki denetimlerini arttırdı ve fiyat yükselişlerini takibe aldı. Denetimlerin sıkılaştırılması ile hallerde oluşan fiyatlar da ortaya çıktı.

1 liraya aldıkları salatalığı 9 liraya sattılar

Firmaların maliyetleri ile satış fiyatlarını karşılaştıran ekipler ortaya çıkan sonucu görünce şok oldu. Hazırlanan tabloya göre, fahiş fiyat uygulaması yapan 88 firma ve 244 işlem tespit edildi. Yüzde 100 ile yüzde 250 arası kâr koyulan 141 işlem, yüzde 250 ile yüzde 400 arası kâr koyulan 41 işlem, yüzde 400 ile yüzde 800 arası kâr koyulan 10 işlemi yapan 88 firmaya 2 milyon TL ceza kesileceği öğrenildi. 

Yapılan incelemeler kapsamında ivedilikle İstanbul hallerinde fahiş fiyat artışına rastlandı. Ataşehir Hali’nde 1 liraya alınan salatalığın 9 liraya, 50 kuruşa alınan patatesin 4 liraya, 4 liraya alınan sarımsağın 25 liraya satıldığı tespit edildi. Aynı şekilde Bayrampaşa halinde 86 kuruşluk biberin 5.5 TL’ye, 80 kuruşluk armutun 5 liraya satıldığı ortaya çıktı.

İhbar olarak kabul edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ekiplerinden sonra, Rekabet Kurumu sıkıntılı konuya el attı. Rekabet Kurumu tarafından yapılan araştırma ve incelemeler sonunda elde edilen tespitler ihbar kabul edildi. Hallerdeki fahiş fiyatlamalarla ilgili detaylı bir çalışma başlattığı öğrenildi.

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor